Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Daune morale
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Daune morale

Sunt parat intr-un proces de Tagada paternitatii, fosta sotie dupa separarea in fapt a avut o relatie din care in momentul conceptiei a rezultat un copil, deoarece copilul a fost conceput cand inca eram casatoriti eu sunt trecut in certificatul de casatorie. Am formulat intampinarea. Eu momentan sunt intr-o relatie de logodna, acest proces duce la lezarea relatiei noastre tot odata aduce leziuni imaginii mele in societate si imi degradeaza sanatatea fizica si mentala. As dori sa cer plata unor daune morale. Care ar fi suma care o pot cere in situatia de fata? Si cum trebuie procedat? Formulez o cerere inainte de a se prescrie primul termen de judecata?credeti ca este prea complicata actiunea avand in vedere ca nu am apelat la un avocat sa ma reprezinte?
Sa obtii daune morale (importante) este in Top 3 ca pricepere avocatiala.
acest proces duce la lezarea relatiei noastre tot odata aduce leziuni imaginii mele in societate si imi degradeaza sanatatea fizica si mentala.

Stimate domn, orice proces lezează relaţii şi degradează sănătatea fizică şi mentală a părţilor.În fiecare an, sunt sute de mii de procese cu milioane de părţi participante; ce ar fi dacă toţi ar cere daune cominatorii? De fapt, ce vă cauzează atâtea necazuri, că sunteţi trecut pe certificatul de naştere ca tată? Aşa e legea, dacă nu aţi divorţat mai rapid!
Nu aveti nicio sansa pentru ca nu puteti dovedi ca in realitate v-a adus un prejudiciu moral.
gi-jane2, moderator