Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Formare profesionala dupa serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Formare profesionala dupa serviciu

Buna ziua!

Institutia la care lucrez vrea sa ma trimita la un curs de formare profesionala, cu durata de 136 ore, dupa orele de program si fara scoatere din productie.
Adica am program de lucru normal de la 8-16:00, iar cursul de formare incepe la ora 17:00, zilnic.
Este legal si normal? Ce pot face pentru a beneficia de timpul normal de odihna?

Multumesc!
mihaipreotescu, utilizator
Din cate cunosc nu am intalnit un precedent judiciar in acest sens.
Si atunci cum pot rezolva situatia in favoarea mea?
Dacă aveți act adițional și l-ați semnat, v-ați dat deja acordul iar clauzele lui vă sunt opozabile. Dacă nu, puteți refuza semnarea lui iar angajatorul nu vă poate obliga să participați la acel curs.