Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizia CCR nr.794/2016
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizia CCR nr.794/2016

Autoritatile locale pot aplica prevederile Deciziei CCR 794/2016?
Avand in vedere ca nici Guvernul nici Parlamentul Romaniei nu a emis in termenul prevazut de 45 de zile de la publicarea Deciziei CCR 794/2016 niciun act normativ care sa reglementeze salarizarea personalului din autoritatile si institutiile publice in concordanta cu prevederile Deciziei CCR 794/2016.Astfel ,incepand cu data de 5 februarie 2017 ,teoretic, la stabilirea salariilor de baza brut lunare ,nivel maxim,se poate avea in vedere atat salariile stabilite prin acte normative cat si hotararile judecatoresti definitive si irevocabile, pronuntate de catre instante in favoarea angajatilor din alte UAT-uri.Scopul fiind eliminarea discrepantelor,discriminarile salariale actuale. Am inteles gresit?
Deciziile CCR sunt obligatorii? Cui? Se poate aplica optional? Daca un ordonator de credite considera ca este necesara si oportuna atunci aplica,iar daca considera,ca vor fi prea mari salariile,nu emite dispozitie in acest sens.?
Solutia?Instanta? Daca nu,atunci angajatii asteapta pana cand salariile lor vor fi majorate in baza actelor normative.Majorarea aplicandu-se si personalului ,,norocos,,care deja beneficiaza de salarii de baza stabilite in baza ectelor normative plus hotararile judecatoresti. Astfel iarasi nu vom avea salarizare unitara pt.aceeasi functie,grad,gradatie,vechime,etc.
Va multumesc pentru timpul acordat.
Cu stima,
Henriette
De la data publicării în Monitorul Oficial, Partea I deciziile Curţii sunt general obligatorii (art.147 alin.(4) din Constituţie).

Insa pentru a putea fi aplicate, va trebui sa actionati in instanta angajatorul.
Multumesc.