Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Redobandirea dreptului de a conduce
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Redobandirea dreptului de a conduce

Buna ziua.am fost prins pe 5-04-2015 baut la volan Permisu de conducere rste obtinut in Spania nu este Romanesc .... Dupa un proces si recurs pe 28-02-2017 am primit o sentinta definitiva -o amenda penala .dupa cat timp am voie sa redobandesc dreptu de a conduce?permisu meu este in romania sau in spania ? Sau ce trebuie sa fac ?
Se aplica legislatia spaniola. Daca aceasta prevede anularea permisului ptr alcool atunci permisul se va anula.
Trebuie sa platiti amenda penala in Romania.
I
Puteti intreba la politia care v-a retinut permisul daca au trimis permisul in Spania dar in mod normal dupa retinere permisul se trimite autoritatii emitente.

In Spania dupa 0,60 ml in aeru respirat si 1,2 in sange se face dosar penal eu am avut 0,44 in aer si 0,90 in sange ,si la ei nu apar cu nimik ca am verificat am permisu valabil si cu fara puncte luate
Fara puncte luate
Atunci solicitati autoritatilor spaniole restituirea permisului.