Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional la contractul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional la contractul de munca

Va consult intr-o problema legata de o discutie pe care am avut-o cu inspectorii de munca. La incheierea contractului individual de munca, dupa parcurgerea tuturor etapelor premergatoare, am incheiat cu fiecare salariat un act aditional la contractul individual de munca in care am trecut clauze precum: 1.in cazul absentarii nemotivate... se va retine din salariu suma de.... 2. Parasirea locului de munca fara preaviz duce la retinerea din salariu a sumei de.... s.a. Inspectorii de munca au spus ca nu este legal acel act aditional pentru ca este inuman . Dumneavoastra ce parere aveti? Eu am incheiat acel act din dorinta de a obliga salariatul sa fie corect, sa nu lipseasca nemotivat sau daca nu mai vrea sa lucreze la mine sa ma anunte etc.
Inspectorii de la ITM au dreptate. Daca societatea pe care o reprezentanti este corecta cu angajatii sai, daca ii trateaza corect atunci angajatii vor adopta aceiasi atitudine...acel act aditional este de domeniul comunei primitive, dovada ca nu a fost integistrat.Codul muncii, contractul colectiv de munca, pe care cred ca-l aveti in regula, regulamentul de ordine interioara, va ofere numeroase posibilitati legale de a sanctiona neseriozitatea unor angajati...
Este suficient si legal Regulamentul intern de care salariatul a luat la cunostinta si pe care il vede zilnic, angajatorul fiind obligat sa-l afiseze.
reludd a scris:

Va consult intr-o problema legata de o discutie pe care am avut-o cu inspectorii de munca. La incheierea contractului individual de munca, dupa parcurgerea tuturor etapelor premergatoare, am incheiat cu fiecare salariat un act aditional la contractul individual de munca in care am trecut clauze precum: 1.in cazul absentarii nemotivate... se va retine din salariu suma de.... 2. Parasirea locului de munca fara preaviz duce la retinerea din salariu a sumei de.... s.a. Inspectorii de munca au spus ca nu este legal acel act aditional pentru ca este inuman . Dumneavoastra ce parere aveti? Eu am incheiat acel act din dorinta de a obliga salariatul sa fie corect, sa nu lipseasca nemotivat sau daca nu mai vrea sa lucreze la mine sa ma anunte etc.

Aceasta problema a mai fost discutata pe un topic deschis de dl valeriu greceanu saptamana trecuta, topic inchis dupa ce discutiile devenisera fara obiect
Au fost oferite acolo mai multe solutii
Conform art.265 din Codul Muncii "amenzile disciplinare sunt interzise".
La art. 264 sunt enumerate sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul, printre care si reducerea salariului de baza cu 5-10% pe o durata de 1-3 luni sau cu, cel mult 5-10%. Aceste sanctiuni se pot aplica dupa o cercetare prealabila, pentru ca, la art.267, nici o masura nu poate fi dispusa fara o cercetare prealabila, sub sanctiunea nulitatii.
Poate de aceea inspectorii au spus ca nu sunt corecte actele aditionale.
#-o#-o#-o#-o#-o#-o#-o#-o#-o

catalin ciobanu a scris:

Inspectorii de la ITM au dreptate. Daca societatea pe care o reprezentanti este corecta cu angajatii sai, daca ii trateaza corect atunci angajatii vor adopta aceiasi atitudine...acel act aditional este de domeniul comunei primitive, dovada ca nu a fost integistrat.Codul muncii, contractul colectiv de munca, pe care cred ca-l aveti in regula, regulamentul de ordine interioara, va ofere numeroase posibilitati legale de a sanctiona neseriozitatea unor angajati...