Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Spor de vechime
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Spor de vechime

Buna seara!
Am si eu o intrebare legata de HG nr. 1/2017 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata. Conform acestei hotarari "incepand cu data de 1 februarie 2017, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, suma stabilita in bani care nu include sporuri si alte adaosuri, se stabileste la 1.450 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 166,00 ore, in medie, pe luna, in anul 2017, reprezentand 8,735 lei/ora". Intrebarea mea este daca in aceste sporuri neincluse intra si sporul de vechime? Prin vechea legislatie sporul de vechime era inclus in brut. Eu lucrez in administratie publica, ca si personal contractual, iar in cazul meu, inainte de cresterea salariala din 1 feb. 2017 (cu 20 %), am avut un salariu brut de 1.294 lei, in care era inclus si sporul de vechime. Dupa crestere am ajuns la 1.553 lei brut, dar tot cu sporul de vechime inclus in brut (spor de 15 %).Intrebarea mea este daca salariul meu brut nu ar fi trebuit sa fie de 1.450 lei + 15 % spor de vechime, adica 1668 lei si nu de 1.553 lei cat am acum.
Va multumesc!
HG 1/2017 se aplica situatiilor nascute dupa intrarea ei in vigoare .