avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Spor de vechime
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Spor de vechime

Buna seara!
Am si eu o intrebare legata de HG nr. 1/2017 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata. Conform acestei hotarari "incepand cu data de 1 februarie 2017, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, suma stabilita in bani care nu include sporuri si alte adaosuri, se stabileste la 1.450 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 166,00 ore, in medie, pe luna, in anul 2017, reprezentand 8,735 lei/ora". Intrebarea mea este daca in aceste sporuri neincluse intra si sporul de vechime? Prin vechea legislatie sporul de vechime era inclus in brut. Eu lucrez in administratie publica, ca si personal contractual, iar in cazul meu, inainte de cresterea salariala din 1 feb. 2017 (cu 20 %), am avut un salariu brut de 1.294 lei, in care era inclus si sporul de vechime. Dupa crestere am ajuns la 1.553 lei brut, dar tot cu sporul de vechime inclus in brut (spor de 15 %).Intrebarea mea este daca salariul meu brut nu ar fi trebuit sa fie de 1.450 lei + 15 % spor de vechime, adica 1668 lei si nu de 1.553 lei cat am acum.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:17, 9 Martie 2017
HG 1/2017 se aplica situatiilor nascute dupa intrarea ei in vigoare .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spor vechime bugetari mirceajk mirceajk Sporul de vechime se adauga la salariul brut la institutii publice ? Care este prevederea legala ? In particular, salariul minim pe econome de 1450 RON ... (vezi toată discuția)
Salar minim 2017 fobius fobius In proiectul HG se spune: \"Începând cu data de 1 februarie 2017, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabilește la 1.450 lei ... (vezi toată discuția)
Salariul minim pe economie constantincristi constantincristi Am salariul de încadrare 890 ron si ca sa ajung la 1450 ron (salariu minim pe economie) angajatorul îmi baga sporul de vechime plus inca două sporuri în ... (vezi toată discuția)