Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Santaj
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Santaj

Buna ziua! Am o prietena care este santajata de fostul iubit cu niste fotografii in care ea este dezbracata si niste filmari de cand cei doi intretineau relatii sexuale.Vreau sa va spun ca aceasta fata traieste terorizata si nu face decat ceea ce ii spune acest psihopat. Ea este educatoare si o ameninta ca va face totul public daca nu il asculta, nici parintii ei nu stiu prin ce trece. Mi-e teama sa nu faca o nebunie asa ca va rog din tot sufletul sa imi explicati ce poate face sa scape din acest calvar?
Ar trebui sa adune dovezile și sa depună plangere la politie.
Ce ii spune sa facă?
O controleaza tot timpul, nu o lasa sa mearga decat la gradinita si acasa si ii spune ca decat sa o stie cu altcineva sau sa nu mai stie de ea mai bine o omoara. O tine tot timpul in telefon desi el este cu o alta fata, doar sa o destabilizeze psihic, parerea mea, a si lovit-o pentru ca a refuzat sa ii mai raspunda la telefon 4 ore.
Sa aibă scrisa plângerea penala.
Trebuie însă identificata clar infractiunea.
Ar putea sa fie vorba de șantaj dar trebuie foarte bine încadrată juridic plângerea.
Si cui am putea sa ne adresam?
La poliție sau tribunalului teritorial și să vorbească cu un avocat sau procuror .