Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort,partaj - readucerea unui imobil in masa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort,partaj - readucerea unui imobil in masa partajabila

Sotul meu mi-a facut imputernicire sa pot vinde un teren dobandit de mine in timpul casniciei dar cu bani obtinuti exclusiv din inchirierea unui apartament bun propriu dobandit inaintea casatoriei .
In baza
imputernicirii am vandut acel teren insa dupa 6 luni sotul meu a introdus cerere de divort si mi-a cerut sa readuc terenul in masa partajabila.Daca bunul a fost instrainat inainte de introducerea cererii de divort, mai poate face obiectul partajului?
Si daca acel teren se readuce in masa partajabila dar se dovedeste ca a fost cumparat cu bani proveniti dintr-un venit in urma exploatarii unui bun propriu-un apartament bun propriu inchiriat, dobandit inaintea casatoriei mai poate face obiectul unui partaj?
Situatia este destul de complexa si opiniile sunt impartite in acest domeniu.
Opinia mea este ca daca terenul a fost vandut cu acordul sotului, in timpul casatoriei, la acest moment nu se mai justifica aducerea la masa partajabila a acestuia.
Totusi, in cazul admiterii cererii lui, ar fi bine sa aveti formulata si o cerere reconventionala prin care sa solicitati constatarea acestui bun ca fiind bun propriu, deoarece desi a fost cumparat in timpul casatoriei, banii erau proveniti din exploatarea unui bun propriu.
p.s. ar fi bine totusi sa aveti un avocat in procesul de partaj.
Logic vorbind un bun care a fost instrainat (deci nu mai sunteti proprietari) nu mai poate fi adus la masa partajabila.Problema se pune ce s-a intamplat cu banii obtinuti din vanzare, suma aceasta daca e in cont se poate aduce la masa partajabila.Daca banii sin vanzare i-ati cheltuit inainte de introducerea cererii de divort nu mai e cazul sa-i partajati.
ContSters416386, utilizator