Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concedierea in perioada stimulentului de insertie dupa ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concedierea in perioada stimulentului de insertie dupa legea intrata in 1.07.2017

Buna ziua,
In 30 decembrie anul acesta ma reintorc la locul de munca in stimulent de insertie pana implineste copilul 3 ani,ma reintorc cu 60 de zile mai devreme de a implini copilul 2 ani.
Va rog sa imi spuneti daca in legea de dupa 01.07.2016,angajatorul are dreptul de a ma concedia la intoarcerea mea? Nu gasesc in noua lege informatii privind concedierea,sau nu am cautat unde trebuie.
In legea veche nu aveau dreptul 6 luni de la intoarcerea la locul de munca.

Multumesc
Angajatorul nu are dreptul de a va concedia 6 luni pe motivated de necorespundere profesionala.
nikol.ilea a scris:

Angajatorul nu are dreptul de a va concedia 6 luni pe motivated de necorespundere profesionala.

Asa ceva nu mai exista in legislatia.

Interdictia priveste concedierea atat pentru motive care ţin de persoana salariatului cat si pentru motive care nu ţin de persoana salariatului, exceptie facand situatiile mentionate in lege.

@ Violeta89

Art.25 din OUG 111/2010:
......
(2) Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în cazul:
......
b) salariatei/salariatului care se află în plata stimulentului de inserţie prevăzut la art. 7.
.......

(3) Interdicţia prevăzută la alin. (2) se extinde, o singură dată, cu 6 luni, după revenirea definitivă a salariatei/salariatului în unitate.

(4) Prevederile alin. (2) şi (3) nu se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condiţiile legii.
Cornel Vasile, Consilier juridic
OUG nr. 111/2010, Actualizata 2017, privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Articolul 25

(1) Angajatorul are obligatia de a aproba concediul pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1) . Perioada de acordare se stabileste de comun acord cu angajatul.
(2) Este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:
a) salariatei/salariatului care se afla, dupa caz, in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
b) salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie prevazut la art. 7.
La ce se refera prelungirea de 6 luni?
Adica 6 luni dupa intoarcerea in unitate ,nu au voie sa concedieze?
6 luni de la data incetarii platii stimulentului de insertie.