Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune soț decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune soț decedat

Sotul meu a decedat pe 4 feb .El are 3 copii din două căsătorii anterioare.Cum se procedează?
La mostenire vor veni sotia supravietuitoare si cei trei copii ai defunctului. Mergeti la o consultatie la avocat pentru a afla mai multe amanunte despre succesiune si acceptarea ei.Exista si posibilitatea ca doar unii dintre acestia sa beneficieze,
Se procedeaza in sensul ca trebuie dezbatuta succesiunea dupa sot.
Masa succesorala se va imparti intre dvs, ca sotie supravietuitoare (va revine cota de 1/4) si cei 3 copii (carora le revine cota de 3/4, adica 1/4 fiecare).
Daca bunurile au fost dobandite in timpul casatoriei, cotele mentionate mai sus sunt din jumatatea sotului. Deci dvs veti avea 1/8, iar copiii 3/8 impreuna, adica 3/24 fiecare.
Cealalta jumatate din bunuri va apartine dvs.
Succesiunile se dezbat la notar.
Numai daca exista neintelegeri intre mostenitori, angajati un avocat si va adresati instantei.
Intai vorbiti cu ceilalti mostenitori si vedeti si ei ce vor, poate va intelegeti si rezolvati la notar.
Casa este pe numele soțului. Bunurile din casă sunt comune
Vom vedea.Ei erau foarte grăbiți.La nici o oră de când i-am anunțat că a decedat tatăl lor,intrebau cum facem cu mostenirea.Acum s-au liniștit. Precizez ca toți trei locuiesc in strainatate de mulți ani.Tot de mulți ani,de vreo 10,nici măcar nu si-au sunat tatăl. Totusi sunt copiii lui.