avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Problema stupida cu cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Problema stupida cu cartea de munca

Buna ziua,
Am incercat sa iau un credit bancar zilele astea, iar cei de la banca pretind ca ar fi o problema cu cartea de munca:

Pe ultima pagina, in ultima colana, unde scrie 'Parafa si semnatura celui care a facut inscrierea' ei sustin ca trebuie stampila de la inspectorul de resurse umane. In carte nu exista stampila, e doar numele si functia (scrise de mana) + semnatura.

Aveti idee daca chiar e necesara stampila aia?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Doina Elena , Consultant resurse umane 20:15, 14 Septembrie 2009
Da, trebuie si parafa celui care a facut inscrierea in carnetul de munca.
Ok, multumesc de raspuns.
Deci practic parafa inseamna stampila cu numele lui.
Daca si l-a scris de mana nu are valoare?
Posibil ca pentru acel ITM nu are valoare faptul ca este scris de mana ...:(
mihai.ciuraru a scris:

Buna ziua,
Am incercat sa iau un credit bancar zilele astea, iar cei de la banca pretind ca ar fi o problema cu cartea de munca:

Pe ultima pagina, in ultima colana, unde scrie 'Parafa si semnatura celui care a facut inscrierea' ei sustin ca trebuie stampila de la inspectorul de resurse umane. In carte nu exista stampila, e doar numele si functia (scrise de mana) + semnatura.

Aveti idee daca chiar e necesara stampila aia?
Multumesc



Daca cartile sunt tinute la sediu, nu cred ca inspectorul nu stie ca trebuie sa puna si stampila. Ori a uitat, ori ultima inregistrare e de vreo 4 ani in urma, cand nu se puneau stampile, doar semnatura.
Da, foarte dubioasa chestia.
Sunt la firma cartile de munca. De uitat nu se pune problema, ca sefu mi-a aratat mai multe carti si toate arata la fel, iar inregistrarile sunt recente, ultima chiar acum 2 luni.
O sa incerc sa dau de inspectorul asta, doar el poate rezolva misterul :)

Alte discuții în legătură

Cine face inscrierile in carnet pentru insp. de resurse umane? ginutz_a ginutz_a Buna ziua, Sunt inspector de resurse umane la o firma si sunt si angajat in acelasi timp. Am si eu o intrebare:cine trebuie sa faca inscrierile in carnetul ... (vezi toată discuția)
Carnet munca, calcul vechime Ela Pacurar Ela Pacurar Buna ziua, V as ruga sa ma ajutati cu o informatie, daca este posibil: La primul meu angajator am lucrat din anul 1995 pana in anul 1998.Pe cartea de ... (vezi toată discuția)
As vrea sa atiu daca s-a operat corect in cartea de munca nelu_popescu nelu_popescu Buna ziua, Mi-am ridicat cartea de munca de la ITM si am verificat cu contractele de munca pe care le am acasa corectitudinea operatilor si am descoperit ca ... (vezi toată discuția)