Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Carnet munca, calcul vechime
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Carnet munca, calcul vechime

Buna ziua,

V as ruga sa ma ajutati cu o informatie, daca este posibil:

La primul meu angajator am lucrat din anul 1995 pana in anul 1998.Pe cartea de munca observ ca la o luna de la data incheierii CIM, s a operat si incetarea CIM, insa mai exista niste inscrisuri ale ITM ( banuiesc, dupa stampila) pe care nu stiu sa le interpretez.As avea nevoie de informatia daca angajatorul a incetat CIM ul la o luna dupa incheiere, dar atunci de ce ITM a operat in carnet modificarea intervenita, abia dupa 5 ani?

Angajatorul apare ca fiind radiat din 2015, credeti ca ar fi bine sa cer o adeverinta de vechime, pentru a fi lucrurile mai clare?
A doua nelamurire ar fi : Daca am 2 CIM, unul cu timp integral, al doilea cu timp partial, la calculul pensiei / stagiului de cotizare, vor fi luate in considerare ambele?
Imi cer scuze daca nu am selectat corect forumul.

Va multumesc
1. Postati ce scrie in carnetul de munca ".. insa mai exista niste inscrisuri ale ITM ( banuiesc, dupa stampila) pe care nu stiu sa le interpretez" ?

2. La calculul pensiei, se va lua in considerare numai veniturile realizate in baza celor doua c.i.m.
Nu se cumuleaza ca si stagiu de cotizare.
Primul inscris din carnet:
- la rubrica mutatia intervenita, scrie angajat pe durata nedeterminata, cf.art.70 alineat 1 din codul muncii.Data : 01.02.1995.La rubrica "Denumirea unitatii nr si data act pe baza caruia se face inscrierea" sc xxx srl, contract nr.40190/12.04.1996.La rubrica" parafa si semnatura persoanei care face inscrierea" e o stampila cu nume si calitatea de inspector.
- al doilea inscris in carnet
La "unitatea la cre lucreaza" este gol, la "Mutatia intervenita" scrie desfacut contractul de munca cf cu art.129 din codul muncii, data 01.03.1995, Denumirea unitatii: sc xxx arl, Decizia nr.3309/06.03.2001, La parafa si semnatura persoanei care face inscrierea, este numelw unui inspector ITM.
Toate datele acestea calendaristice mi s au parut in neregula , adica angajarea s a produs la 1.02.1995 cf.unui contract datat 12.04.1996, iar incetarea CIm a avut loc in 01.03.1995 cf.unei Decizii emise in 06.03.2001.....
Multumesc !
Este corect , intrucat documentele care demonstrau raportul dvs de munca au fost depuse tarziu la ITM..... situatie destul de acceptata de catre inspectorii de munca.
Multumesc !