Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinte
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinte

In cazul concedierii, odata cu notificarea si decizia, firma era sau nu obligata sa imi trimita adeverinta de vechime si adeverinta de stagiu de cotizare? In cat timp sunt obligati sa o acorde?
Trebuia sa le solicitati dvs in baza unei cereri scrise.

Hg 500/2011
art.8
....
(4^2) La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligați să îi elibereze acestuia un extras din registrul privat/public, datat și certificat pentru conformitate, sau o adeverință care să ateste activitatea desfășurată de acesta, durata activității, salariul, vechimea în muncă și în specialitate, astfel cum rezultă din registrul privat/public și din dosarul personal/profesional, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.
.....