Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Eliberari adeverinte de catre un fost angajator
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Eliberari adeverinte de catre un fost angajator

Buna ziua,
In cate zile trebuie eliberate adeverintele de catre un fost angajator , in cazul meu din sistemul de invatamant, de la data solicitarii ( 12.12.2016)?
Va multumesc!
HG 500/2011
art.8
....
(4^1) La încetarea activităţii salariatului/persoanei plătite din fonduri publice, angajatorii au obligaţia să îi elibereze acestuia o adeverinţă care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă şi în specialitate.
....

In speta, la data incetarii c.i.m. trebuia sa primiti o adeverinţă care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă şi în specialitate.

Daca depuneti o solicitarea scrisa in acest sens, atunci termenul este de cel mult 15 zile de la data solicitării.

HG 500/2011
art.8
....
(4^2) La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligaţi să îi elibereze acestuia un extras din registrul privat/public, datat şi certificat pentru conformitate, sau o adeverinţă care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă şi în specialitate, astfel cum rezultă din registrul privat/public şi din dosarul personal/profesional, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.
.....