avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Telefon vandut, pret platit cu bani falsi
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Telefon vandut, pret platit cu bani falsi

Buna ziua, sunt in urmatoarea situatie: in data de 24.02.2017 mi-am vandut vechiul telefon unui domn, care m-a contactat in urma anuntului de pe o platforma online. Acesta, sustinand ca nu are lei, mi-a oferit valoarea sumei cerute in euro. Astazi (15.03), la birou, am remarcat ca cele trei bancnote primite aveau seria identica si am mers la banca pentru a-mi confirma ca sunt falsi. S-a urmat procedura cu anuntatul politiei de catre banca etc.
Sunt sanse sa-mi recuperez paguba?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:46, 16 Martie 2017
Buna ziua,
Va trebui sa va constituiti parte civila in dosarul penal in rem, deocandata, privind Falsificarea de moneda. Cand dosarul va deveni IN PERSONAM veti vedea si pe cel ce v-a inselat. Cand se va judeca dosarul se va dispune in sentinta sa fiti despagubita. Daca nu are acum bunuri ce se pot executa, dupa ce falsificatorul va iesi din puscarie il veti putea urmari cu un executor judecatoresc pentru recuperarea daunei.
Depinde de cat de multe date aveti despre faptuitor, date pe care le-ati oferit politistilor. Depinde cat de reale sunt (nume, prenume, nr. de tel.). Depinde si ce date au politisti.
Nimeni nu va poate garanta.
Este vorba de inselaciune si punerea in circulatie de valori falsificate. Ati depus plangere penala impotriva respectivului? Oricum, politia se sesizeaza din oficiu in cazul acestor infractiuni. Ca sa va recuperati prejudiciul, ar trebui sa va constiuiti parte civila in dosarul penal, greu de spus totusi daca il vor identifica, banuiesc ca a folosit o cartela prepay.
Ultima modificare: Miercuri, 15 Martie 2017
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
patrascu razvan a scris:

Este vorba de inselaciune si punerea in circulatie de valori falsificate. Ati depus plangere penala impotriva respectivului? Oricum, politia se sesizeaza din oficiu in cazul acestor infractiuni. Ca sa va recuperati prejudiciul, ar trebui sa va constiuiti parte civila in dosarul penal, greu de spus totusi daca il vor identifica, banuiesc ca a folosit o cartela prepay.



Buna ziua, multumesc pentru raspuns. Politia s-a autosesizat si am dat o declaratie, acestia urmand sa revina pentru a cere mai multe detalii.
Ultima modificare: Miercuri, 15 Martie 2017
mmadalina93, utilizator
Se poate identifica persoana.
Se va ajunge la portret robot si alte mijloace specifice de care pot uza organele judiciare.

Banii nu prea cred ca ii veti recupera.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Caz penal bancnota falsa cireshka cireshka Cu cateva zile in urma ma aflam pe Aeroportul International H. Coanda impreuna cu sotul meu, urmand sa luam un zbor international. Dupa ce am trecut de toate ... (vezi toată discuția)
bancnota falsa Marceloo Marceloo Buna. Am o intrebare. O persoana fara sa vrea a dat 10 lei falsi la magazin. Aceasta persoana nu a stiut ca sunt falsi . Vinzatorul a luat destul de repede ... (vezi toată discuția)
Proces penal- citatie in calitate de faptuitor setraruionela setraruionela buna ziua,as vrea o informatie in legatura cu un frate de al meu care a vandut un bun unei persoane si a primit bancnota straina falsa,a anuntat organul de ... (vezi toată discuția)