Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine verifica, face audit unei Asociatii de Locatari? ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine verifica, face audit unei Asociatii de Locatari? Cine ii ...

Cine verifica, face audit unei Asociatii de Locatari? Cine ii verifica pe cenzori? Exista un organism al statului care controleaza modul de administrare a asociatiei?
asociatie de proprietari sau locatari?
exista departament pentru asociatii de proprietari la primarie...sau puteti angaja o firma care sa faca audit...varianta a doua pe banii dvs
Daca studiati cu atentie disp L nr 196/2018 ,observati ca legiuirorul a prevazut ca servciiul de specialitate din primarie poate exercita control asupra activitatii asociatiilor de proprietari,respectiv poate dispune efectuarea de expertiza financiar contabila
In situatia in care nu exista interes din partea serviciului din primarie,se poate efectua expertiza financiar contabila prin contractare in nume propriu prin expert contabil acreditat CECCAR
Se poate dispune expertiza financiara inclusiv de catre unitatile ministerului public in situatiile in care exista elemente si indicii temeinice ca au fost incalcate dispozitiile in vigoare si exista prejudiciu financiar