Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensionare

Sunt pensionar cu pensie partial anticipata si in acelasi timp sunt consilier local. Datorita indemnizatiei primite de la primarie Casa de pensii mi-a taiat pensia. Ce trebuie sa fac in aceasta situatie?
ART. 92/ Legea 19/2000 - Legea pensiei
(1) Plata pensiei se suspendă începând cu luna următoare celei în care:
a) pensionarul îşi stabileşte domiciliul pe teritoriul unui stat cu care România a încheiat convenţie de asigurări sociale, dacă în cadrul acesteia se prevede că pensia se plăteşte de către celălalt stat;
b) beneficiarul unei pensii anticipate sau al unei pensii anticipate parţiale se regăseşte în una dintre situaţiile prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. I şi II, cu excepţia persoanelor care exercită funcţia de consilier local sau consilier judeţean;
E vorba de legea pensiilor actualizata, pentru ca tot ceea ce imi subliniati d-voastra nu regasesc in textul legii?
Este o modificare si completare a Lg 19/2000 cu:
LEGE Nr. 209 din 2 iunie 2009
pentru modificarea şi completarea Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale
EMITENT: PARLAMENTUL ROMÂNIEI
PUBLICATÃ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 385 din 9 iunie 2009
ART. 94/ Legea 19/2000 - Legea pensiei
(1) Pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesională, indiferent de nivelul veniturilor respective:
a) copiii urmaşi orfani de ambii părinţi, pe perioada şcolarizării, până la vârstele prevăzute la art. 66 lit. a) şi b);
b) nevăzătorii;
c) pensionarii pentru limită de vârstă;
d) pensionarii de invaliditate de gradul III;
e) beneficiarii unei pensii anticipate sau ai unei pensii anticipate parţiale care exercită funcţia de consilier local sau consilier judeţean;
Pensia este retinuta cu data de 1 aprilie 2009. Aparand aceasta modificare in lege , sa inteleg ca pensia trebuia sa parvina beneficiarului sau nu se aplica decat in urma unor sesizari. Iar pe perioada 1aprilie 2009- 2iunie 2009 pensia este retinuta in mod justificat?