avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala - admite in parte cererea
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala - admite in parte cererea

Buna,

Ajutati-ma, va rog, sa inteleg urmatoarea decizie:

Tip solutie: Admite in parte plângerea
Solutia pe scurt: Admite în parte plângerea contravenţională formulată de petent, împotriva procesului-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiei seria PBZX, nr. 088956, întocmit de I.P.J. Buzău la data de 15.10.2016. Anulează în parte procesul-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiei seria PBZX, nr. 088956, întocmit de I.P.J. Buzău la data de 15.10.2016, în ceea ce priveşte sancţiunea avertismentului, aplicate petentului pentru săvârşirea contravenţiei prevăzute şi sancţionate de art. 35 alin. 2 şi art. 101 alin. 1 pct. 18 din O.U.G. nr. 195/2002 rep., cu modificările şi completările ulterioare. Menţine procesul-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiei seria PBZX, nr. 088956, întocmit de I.P.J. Buzău la data de 15.10.2016, în ceea ce priveşte sancţiunea amenzii contravenţionale în cuantum de 250 lei şi 2 puncte de penalizare pentru săvârşirea contravenţiei prevăzute de art. 108 alin. 1 lit. a pct. 3 din O.U.G. nr. 195/2002 rep., cu modificările şi completările ulterioare.


Pana la urma care este decizia?
Cel mai recent răspuns: Valentina3105 , utilizator 12:43, 17 Martie 2017
Pare ca v-a ramas doar "pedeapsa" pentru nepurtarea centurii de siguranta.
Puteti face apel in termen de 30 de zile, daca e scris ceva gresit in hotarire. Mai gresesc si judecatorii, tind sa cred ca neintentionat (ar fi trist altfel).
Aveti dreptate, am elucidat "misterul" .
Multumesc :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fals in acte Ionut888 Ionut888 In data de 31.05.2012 , m-am deplasat cu masina la un prieten acasa . In drum spre acesta , in fata mea la un semafor se afla politia rurala Resita. Am mers in ... (vezi toată discuția)
Amendă auto, aplicare eronată sancțiune. ce șanse de reușită ar avea contestarea pv? eduard1987 eduard1987 Buna ziua Am primit o amenda auto ptr depasirea vitezei legale pe un tronson de drum cu 70km/h limita. Amenda este pentru viteza de 86km/h, scrisa si in PV ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am fost amendat cu 6×145=870 lei iar la descrierea ... Mihai/2061 Mihai/2061 Buna ziua, am fost amendat cu 6×145=870 lei iar la descrierea faptei scrie ca am condus si la intersectie nu m-am incadrat corespunzator directiei de mers ... (vezi toată discuția)