Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala - admite in parte cererea
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala - admite in parte cererea

Buna,

Ajutati-ma, va rog, sa inteleg urmatoarea decizie:

Tip solutie: Admite in parte plângerea
Solutia pe scurt: Admite în parte plângerea contravenţională formulată de petent, împotriva procesului-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiei seria PBZX, nr. 088956, întocmit de I.P.J. Buzău la data de 15.10.2016. Anulează în parte procesul-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiei seria PBZX, nr. 088956, întocmit de I.P.J. Buzău la data de 15.10.2016, în ceea ce priveşte sancţiunea avertismentului, aplicate petentului pentru săvârşirea contravenţiei prevăzute şi sancţionate de art. 35 alin. 2 şi art. 101 alin. 1 pct. 18 din O.U.G. nr. 195/2002 rep., cu modificările şi completările ulterioare. Menţine procesul-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiei seria PBZX, nr. 088956, întocmit de I.P.J. Buzău la data de 15.10.2016, în ceea ce priveşte sancţiunea amenzii contravenţionale în cuantum de 250 lei şi 2 puncte de penalizare pentru săvârşirea contravenţiei prevăzute de art. 108 alin. 1 lit. a pct. 3 din O.U.G. nr. 195/2002 rep., cu modificările şi completările ulterioare.

Pana la urma care este decizia?
Pare ca v-a ramas doar "pedeapsa" pentru nepurtarea centurii de siguranta.
Puteti face apel in termen de 30 de zile, daca e scris ceva gresit in hotarire. Mai gresesc si judecatorii, tind sa cred ca neintentionat (ar fi trist altfel).
Aveti dreptate, am elucidat "misterul" .
Multumesc :)