avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Explicatie solutie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Explicatie solutie

Buna Ziua ! Am facut mai demult o contestatie impotriva unui PV pentru depasirea vitezei regulamentare si nepurtarea centurii de siguranta ! Azi am vazut pe internet urmatoarea decizie..."Tip solutie: Admite in parte plângerea
Solutia pe scurt: Admite în parte plângerea contravenţională. Anulează procesul-verbal seria CP nr.3270452/15.03.2013, în ceea ce priveşte fapta prevăzută de art.121 alin.(1) din Regulamentul la Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr.1391/2006 şi sancţionată de art.100 alin.(2) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice. Menţine procesul-verbal seria CP nr.3270452/15.03.2013, în ceea ce priveşte fapta prevăzută de art.36 alin.(1) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 şi sancţionată de art.99 alin.(2) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 . Cu apel în 30 de zile de la comunicare, care poate fi exercitat prin depunerea cererii la Judecătoria Giurgiu. "

Imi poate explica cineva ce inseamna ? Va multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: lucianalex , utilizator 13:24, 28 Noiembrie 2013
înseamnă că se mai aplică doar sancțiunea prevăzută pentru nepurtarea centurii de siguranță, respectiv 2 puncte de penalizare și amendă contravențională.
gicu13 a scris:

înseamnă că se mai aplică doar sancțiunea prevăzută pentru nepurtarea centurii de siguranță, respectiv 2 puncte de penalizare și amendă contravențională.


Va multumesc frumos aveam o banuiala dar nu eram sigur !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere contraventionala - admite in parte cererea Valentina3105 Valentina3105 Buna, Ajutati-ma, va rog, sa inteleg urmatoarea decizie: Tip solutie: Admite in parte plângerea Solutia pe scurt: Admite în parte plângerea ... (vezi toată discuția)
Contestatie pentru anularea pv contraventie (amenda radar) timplaru timplaru In data de 11.01.2010 am fost sanctionat de un echipaj al Politiei Rutiere Craiova pentru depasirea vitezei in localitate (72 km/h) cu amenda (4 puncte-amenda) ... (vezi toată discuția)
Plangere contraventionala romobil romobil Am primit un PV amenda contraventionala de la POL comunitara Timisoara pentru stationare cu auto mai mare de 3,5 t pe un drum public din Timisoara. Amenda data ... (vezi toată discuția)