Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... vechime munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

vechime munca

Am 8 luni de zile lucrate cu contract de munca in CH kanton Sankt Gallen. Poate sa-mi spuna cineva daca am dreptul la o adeverinta de vechime si daca aceasta perioada imi va fi luata in calcul de catre statul roman ? Mai exact perioada lucrata a fost in 1991 iar statutul meu in CH era de azilant. Am fost cu un localnic din Sankt Gallen la o institutie a lor la vremea de atunci, sa-mi inapoieze contributia la stat, insa pe motivul ca nu am lucrat un an, raspunsul a fost ca nu-mi pot inapoia contributia. Nu sunt inca la varsta pensionarii dar sunt in situatia in care trebuie sa-mi calculez vechimea in munca, pentru anumite sporuri pe care le pot primi conform CCM in locul unde urmeaza sa ma angajez.
euprotopopescu69, utilizator
Am lucrat în Austria pe ingrijire batrani, PFA,pot sa cumulez vechimea în România pentru pensie?
Da, puteti cumula anii lucrati in austria cu cei lucrati in tara pentru pensie.