Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Maxime - Aforisme - Cugetari
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Maxime - Aforisme - Cugetari

Ubi explorari vera non possunt ,false augentur.(Cand adevarul nu poate fi cercetat , sporeste neadevarul ) - Curtius

Temporis filia veritas .( Adevarul este fiul timpului .)-Gellius

No hay cosa que requiera mas tiento que la verdad.(Nimic nu cere mai multa prudenta decat adevarul .)- Gracian

Ergmasin en megalois pasin hadein chalepon.( In infaptuirile mari e greu sa fii pe placul tuturor) -Solon

Ma grdhah kasya svid dhanam ( Sa nu ravnesti averea nimanui )- Ica-Upanisad

Nothing kindles the fire of love like a sprinkling of the anxieties of jealousy. ( Nimic nu aprinde focul iubirii la fel ca stropirea cu nelinistea geloziei .) -Bulwer

Wo der Anteil sich verliert , verliert sich auch das Gedachtnis.(Unde se pierde interesul , se pierde si memoria .)- Ghoethe

Din intelepciunea japonezilor

Pozitia geografică a Japoniei face ca această țară să fie izolată inclusiv din punct de vedere cultural. Această realitate îi face pe japonezi să gândească altfel decât restul lumii. Japonezii sunt un popor înțelept și nu-și pierd timpul cu nimicuri.
Tocmai de aceea știu să trăiascaă din plin orice clipă a vieții. Pot surprinde în mod plăcut înțelepciunile japonezilor, dintre care iata câteva.
1. Un obiect în plus e o grijă în plus.
2. Fără oameni simpli nu există oameni mari.
3. Memorează recunoștința ca și supararea.
4. Nu s-a întamplat vreodată ca cineva în pielea goală să piardă ceva.
5. Când puterea are dreptate, dreptatea n-are putere.
6. Fă ce poți, iar ceea ce nu poti lasă în voia soartei.
7. Dacă întrebi – ți-e rușine un minut, iar dacă nu știi, ți-e rușine toată viața.
8. Când vine nenorocirea, bizuie-te doar pe tine.
9. După ce te-ai gândit bine – hotărăște, iar după ce ai hotărât – nu te mai gândi.
10. Nu există dușman mai periculos decât prostul.
11. Nu-l reține pe cel ce pleacă și nu-l alunga pe cel ce vine.
12. Cazi de 7 ori si ridică-te de 8 ori.
13. În casa in care oamenii râd, vine fericirea.
14. Dacă o problemă poate fi rezolvată, atunci nu trebuie să-ți faci griji. Dacă problema nu are solutii, e inutil sa-ti faci griji - accept-o.
15. Omul rău încearcă să se justifice, omul bun – să-și îndrepte greșeala.
16. Fii învățătorul inimii tale.
17. Repede înseamnă încet, dar fără întreruperi.
18. Negustorul înțelept nu-și scoate chiar de la început toată marfa.
19. Uneori o clipă e mai de preț decât o comoară.
20. Fii precaut cu cel ce tace.
Geniul lui Ion Luca Caragiale se simte in toate cuvintele sale, scrise sau rostite.
El nu a lasat in urma doar piese memorabile, ci si o serie intreaga de cugetari valabile nu doar atunci si azi, ci pentru totdeauna.

Te-ai ridicat atat de sus, iubitul meu amic, incat de-aici de jos, te vad atat de mic !
Voiesti a cunoaste lumea ? Priveste-o de aproape. Voiesti sa-ti placa ? Priveste-o de departe.
Prostii mor, insa prostia e nemuritoare.
In Romania, lingusirea si hotia sunt virtuti.
Celebru este unul care incepe sa traiasca dupa ce a murit.
Opiniile sunt libere, dar nu si obligatorii.
Orice critica implica de netagaduit o plangere.
O mare durere e sa iubesti, o mare nenorocire e sa scapi de aceasta durere.
Lumea asta se aseamana cu un vast balci.
O virtute impinsa peste o anumita limita incepe a fi o curata meteahna.
Toate multumirile trebuiesc platite. Inainte de a se capata, par destul de ieftine, in urma, prea scumpe.
Pentru un roman care stie a citi, cel mai greu lucru e sa nu scrie.
Talentul este puterea de expresivitate ce o au indeosebi unii, pe langa iritabilitatea pe care o au toti ce nu au talent.
Un om nu trebuie sa incerce decat ceea ce poate.
Actiuni la care sa renunti ca sa fii fericit (cugetari).
1. Renunta la oamenii toxici din viata ta.
2. Renunta la greselile din trecut pe care le regreti.
3. Renunta la nevoia de a avea dreptate mereu.
4. Renunta la autocompatimire.
5. Renunta la ganduri negative.
6. Renunta la nevoia de a-i impresiona pe ceilalti.
7. Renunta la convingerile limitative.
8. Renunta la nevoia de a multumi pe toata lumea.
9. Renunta la barfe.
10. Renunta la grijile legate de viitor.
... Ești ..., ceea ce gândești !

Când Albert Einstein preda la mai multe universitãți din Statele Unite, întrebarea (redundantã) pe care i-au pus-o studenții a fost :
- Dumneavoastrã, domnule Einstein ... credeți în Dumnezeu ?
Iar el rãspundea mereu :
- Cred în Dumnezeul lui Spinoza.
Doar cei care-l citiserã pe Spinoza au înțeles ...

Spinoza își petrecuse viața studiind cãrțile sfinte și filosofia. Într-o zi a scris :
Nu știu dacã Dumnezeu a vorbit cu adevãrat, dar dacã a vorbit aceasta este ceea ce cred cã ar fi spus / ar spune credinciosului:
”Nu te mai ruga și nu te mai lovi cu pumnii în piept !
Ceea ce vreau sã faci este sã ieși în lume, sã te bucuri de viața ta.
Vreau sã te distrezi, sã cânți, sã te educi ... sã te bucuri de tot ce am creat pentru tine.
Nu mai merge la acele temple întunecate și reci pe care le-ai construit singur și despre care spui cã este casa mea !
Casa mea este în munți, în pãdure, rîuri, lacuri.
AICI locuiesc cu tine și îmi exprim dragostea fațã de tine.

Nu mã mai acuza de viața ta nenorocitã,
Nu ți-am spus niciodatã cã e ceva în neregulã cu tine, cã ești pãcãtos, cã sexualitatea sau bucuria ta sunt un lucru rãu !
Așa cã nu mã învinovãți pentru tot ce ți-au spus alții sã crezi despre Mine ...
Nu mai citiți lecturi sacre care nu au nimic de-a face cu MINE.
Dacã nu mã poți citi în zori, într-un peisaj, în ochii prietenului tãu, ai soției tale, ai bãrbatului tãu, în ochii fiului tãu ...
Nu mã vei gãsi într-o carte !

Înceteazã sã mai trăiești în fricã.
Nu te judec, nu te critic, nu mã enervez și nu te pedepsesc.
Sunt IUBIRE PURÃ ...
Te-am umplut cu pasiuni, plãceri, sentimente, nevoi ..., și ți-am dat LIBERUL ARBITRU ...
Cum te pot învinovãți, dacã rãspunzi la ceva ce Eu am pus în tine !?

Cum sã te pot pedepsi pentru cã Ești ceea ce Ești, dacã eu sunt cel care te-a creat !!?
Chiar crezi cã aș putea sã creez un loc în care sã-mi ard toți copiii care se poartã rãu, pentru restul Eternitãții !!?
Ce fel de Dumnezeu poate face asta ?!
Dacã aș fi așa, nu aș merita sã fiu Respectat.
Dacã aș vrea doar sã fiu venerat, aș fi populat Pãmântul doar cu cîini ...

Respectã-ți semenii și nu face ceea ce nu vrei sã ți se facã.

Tot ce îți cer este sã ai grijă de viața ta, și fie ca LIBERUL TÃU ARBITRU sã-ți fie ghid.
Tu și Natura, sunteți o singurã Entitate ..., așa cã nu crede cã ai putere asupra ei.
Tu faci parte din ea.
Ai grijã de Ea, și Ea va avea grijã de Tine. Am pus acolo tot ceea ce este bun pentru tine și l-am fãcut accesibil și am îngreunat accesul la ceea ce nu este.
Nu-ți folosi geniul în cãutarea a ceea ce este rãu pentru acest echilibru.
Depinde de tine sã pãstrezi acest echilibru intact.
Natura știe sã-l pãstreze foarte bine, pur și simplu nu o deranja !

Te-am fãcut absolut liber.
Ești absolut liber sã creezi un Rai sau un Iad în Viața ta.
Nu-ți pot spune dacã existã ceva dupã aceastã viațã, dar îți pot da câteva sfaturi.
Nu mai crede în mine în felul acesta.
A crede înseamnã a presupune, a ghici, a imagina.
Nu vreau sã crezi în mine, vreau sã mã simți în tine.
Sã mã simți în interiorul tãu când ai grijă de oile tale, când îți asculți copiii gângurind, când îți mângîi cîinele, când te scalzi în rîu ...
Exprimã-ți bucuria, și obișnuiește-te sã iei exact ceea ce ai nevoie !

Singurul lucru sigur este cã ești Aici, cã ești viu, cã aceastã lume este plinã de minuni ... și cã în toate aceste minuni ești capabil sã știi exact de ce ai nevoie cu adevãrat.

Nu mã cãuta afarã ...,
Nu mã vei gãsi ...
Sunt aici ...
Natura,
Cosmosul ...
Sunt Eu."
(Baruch Spinoza, secolul al XVII-lea)
Geniul lui Ion Luca Caragiale
Te-ai ridicat atat de sus, iubitul meu amic, incat de-aici de jos, te vad atat de mic !
Voiesti a cunoaste lumea ? Priveste-o de aproape. Voiesti sa-ti placa ? Priveste-o de departe.
Prostii mor, insa prostia e nemuritoare.
In Romania, lingusirea si hotia sunt virtuti.
Celebru este unul care incepe sa traiasca dupa ce a murit.
Opiniile sunt libere, dar nu si obligatorii.
Orice critica implica de netagaduit o plangere.
O mare durere e sa iubesti, o mare nenorocire e sa scapi de aceasta durere.
Lumea asta se aseamana cu un vast balci.
O virtute impinsa peste o anumita limita incepe a fi o curata meteahna.
Toate multumirile trebuiesc platite. Inainte de a se capata, par destul de ieftine, in urma, prea scumpe.
Pentru un roman care stie a citi, cel mai greu lucru e sa nu scrie.
Talentul este puterea de expresivitate ce o au indeosebi unii, pe langa iritabilitatea pe care o au toti ce nu au talent.
Un om nu trebuie sa incerce decat ceea ce poate.