Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Maxime - Aforisme - Cugetari
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Maxime - Aforisme - Cugetari

Ubi explorari vera non possunt ,false augentur.(Cand adevarul nu poate fi cercetat , sporeste neadevarul ) - Curtius

Temporis filia veritas .( Adevarul este fiul timpului .)-Gellius

No hay cosa que requiera mas tiento que la verdad.(Nimic nu cere mai multa prudenta decat adevarul .)- Gracian

Ergmasin en megalois pasin hadein chalepon.( In infaptuirile mari e greu sa fii pe placul tuturor) -Solon

Ma grdhah kasya svid dhanam ( Sa nu ravnesti averea nimanui )- Ica-Upanisad

Nothing kindles the fire of love like a sprinkling of the anxieties of jealousy. ( Nimic nu aprinde focul iubirii la fel ca stropirea cu nelinistea geloziei .) -Bulwer

Wo der Anteil sich verliert , verliert sich auch das Gedachtnis.(Unde se pierde interesul , se pierde si memoria .)- Ghoethe

Ganduri de la un prieten
L-am întrebat pe unul dintre prietenii mei care a trecut de 60 de ani ce fel de schimbare simte în el.
Mi-a trimis următoarele rânduri, foarte interesante, pe care vrea să le împărtăseasca cu toti cei care se incadreaza in varsta ... si nu numai.
1) După ce mi-am iubit părinții, frații, soția, copiii, prietenii, acum am început să mă iubesc pe mine însumi.
2) Tocmai mi-am dat seama că nu sunt Atlas. Lumea nu se odihnește pe umerii mei.
3) Am încetat să negociez cu vânzătorii de legume și fructe. La urma urmei, câțiva lei în plus nu îmi vor face o gaură în buzunar, dar l-ar putea ajuta pe săracul om să economisească pentru taxele școlare ale fiicei sale.
4) Platesc taximetristul fara sa astept restul. Banii în plus i-ar putea aduce un zâmbet pe față. La urma urmei, muncește mult mai greu decât mine.
5) Am încetat să le spun bătrânilor că deja au spus povestea asta de multe ori. Până la urmă, povestea îi face să meargă pe banda amintirilor și să retrăiască trecutul.
6) Am învățat să nu corectez oamenii chiar și atunci când știu că ei greșesc. La urma urmei, ideea de a face pe toată lumea perfectă nu este de mine. Pacea este mai prețioasă decât perfecțiunea.
7) Ofer complimente în mod liber și generos. La urma urmei, este o îmbunătățire a stării de spirit nu numai pentru destinatar, ci și pentru mine.
8) Am învățat să nu mă deranjez de o cută sau de o pată pe cămașă. Până la urmă, personalitatea vorbește mai tare decât aparențele.
9) Mă îndepărtez de oamenii care nu mă prețuiesc. La urma urmei, ei s-ar putea să nu știe valoarea mea, dar eu o știu.
10) Rămân rece când cineva joacă politica murdară ca să mă depășească în cursa de șobolani. La urma urmei, nu sunt șobolan și nici nu sunt în nici o cursă.
11) Învăț să nu fiu jenat de emoțiile mele. La urma urmei, emoțiile mele sunt cele care mă fac uman.
12) Am învățat că e mai bine să renunți la ego decât să rupi o relație. La urma urmei, ego-ul meu mă va ține departe, în timp ce în relații nu voi fi niciodată singur.
13) Am învățat să trăiesc fiecare zi ca și cum ar fi ultima. La urma urmei, s-ar putea să fie ultima.
14) Fac ceea ce mă face fericit. La urma urmei, sunt responsabil pentru fericirea mea și mi-o datorez.
Cei sase evrei care au schimbat lumea
Moise - când a spus că “Legea e totul”,
Iisus - când a spus că “Iubirea e totul”,
Spinoza - când a spus că “Natura e totul”,
Marx - când a spus că “Banul e totul”,
Freud - când a spus că “Sexul e totul”
şi Einstein când a concluzionat - “Totul e relativ”.
Avantajele de a avea 50 de ani sau mai mult (un gand care ma strabate).
Pe măsură ce am îmbătrânit, am devenit mai amabil și mai puțin critic față de mine.
Am devenit propriul meu prieten.
Nu mă învinovățesc că am mâncat prăjituri suplimentare sau că nu mi-am făcut patul, sau că am cumpărat ceva prostesc de care nu aveam nevoie.
Am dreptul să fiu dezordonat sau extravagant.
Am văzut mulți prieteni dragi părăsind această lume prea devreme, înainte să-si dea seama de marea libertate pe care o aduce îmbătrânirea.
Cine mă va învinovăți dacă decid să citesc sau să mă joc pe computerul meu până la ora 4 și dorm până la prânz ?
Voi dansa cu acele hituri minunate din anii '60, '70 și '80; dacă în același timp vreau să plâng pentru o dragoste pierdută ... ei bine, plâng ...
Dacă vreau, voi merge pe plajă cu pantaloni scurți prea întinși peste un corp deja în declin și mă voi scufunda în valuri abandonându-mă, în ciuda privirilor penalizatoare de la alții de pe jet set. Și ei vor îmbătrâni.
Știu că uneori uit ceva, dar cred că există unele lucruri în viață care ar trebui uitate.
Îmi amintesc lucrurile importante.
Desigur, de-a lungul anilor, mi s-a frânt inima. Cu toate acestea, inimile frânte ne oferă putere, înțelegere și compasiune. O inimă care nu a suferit niciodată este imaculată și sterilă și nu va cunoaște niciodată bucuria de a fi imperfectă.
Sunt norocos că am trăit suficient de mult încât să am părul cărunt și râsul tânăr gravat pentru totdeauna în brazdele profunde ale feței mele.
Mulți nu au râs niciodată, mulți au murit înainte ca părul lor să devină argintiu.
Pe măsură ce îmbătrânești, este mai ușor să fii pozitiv. Îți pasă mai puțin ce cred alții.
Nu mă mai întreb.
Mi-am câștigat dreptul de a greși.
Asadar, pentru a răspunde la întrebarea ta: imi place să fiu bătrân. Îmi place să fiu persoana care am devenit.
Nu voi trăi veșnic, știu asta, dar, în timp ce sunt aici, nu voi pierde timpul regretând ceea ce ar fi putut și nu a fost; voi fi mai puțin îngrijorat de ceea ce va fi, pentru că poate nici măcar nu voi vedea.
Și, dacă îmi vine pofta, voi avea desert în fiecare zi.
S-a inteles cum sta treaba ?
Sfaturile lui Topîrceanu pentru epidemie, în urmă cu 100 de ani

Să nu stai toată ziua vârât cu nasu-n scripte,
Iar laptele și carnea – să fie bine fripte.
În orice alimente și-n orice băutură
Să puneți acid fenic – nu mult: o picătură...
Și cel puțin o dată la două săptămâni,
Tot omul să se spele pe față și pe mâini...
La poștă, sau la gară (și-n orice loc murdar)
E obligat tot omul să scuipe-n buzunar,
Că pe podea nu-i voie decât în caz de boală....
Iar când te duci la teatru, sau intri în vreo școală
Și aerul de-acolo îți pare echivoc
E mai recomandabil să nu respiri de loc...
Acei ce au bronșită, sau tuse măgărească,
De semenii lor teferi grozav să se ferească!
Să nu-și mai piardă noaptea cu lucruri nepermise
Să țină toată iarna ferestrele deschise.
Iar vara să se ducă la aer, la Sinaia,
Să steie-nchiși în casă, c-afară-i udă ploaia...
Pe lângă asta-i bine, când suferi de-anemie,
Cu propria ta viață să faci economie.
De nu vrei ca la urmă să te trezești mofluz
Evită surmenajul și orice fel de-abuz,
Rărește-o cu tutunul, mai lasă băutura.
Iar dacă, din păcate, vrei să-ți apropii gura
De epiderma unei persoane din elită,
Oricât ar fi persoana aceea de grăbită,
La locul ce urmează să fie sărutat
Să dai întâi c-o cârpă muiată-n sublimat.
Ori, ca să fiți mai siguri de viață, eu vă zic:
Nu sărutați nici mână, nici gură, nici... nimic !
Stiati ca ….
In timp ce aproape intreaga lume se lupta cu efectele crizei economice, viteza cu care a crescut economia Chinei si, mai ales, avansul inregistrat uimesc pe toata lumea.
China s-a dezvoltat din punct de vedere economic in ultimii zece ani mai mult decat vreodata, scrie Business Insider. Si oricate povesti ciudate am auzit despre China, nu le-am aflat pe toate.
Ne place sau nu, China joaca unul dintre cele mai importante roluri in economia globala.
Suntem in plina pandemie si iata mai jos o lista cu motivele pentru care o cadere a Chinei ar fi un dezastru pentru toata lumea:
1. China consuma 58 % din productia mondiala de ciment, 48 % din minereurile de fier, 47 % din minereurile de carbune si in general, majoritatea productiei mondiale de orice.
2. Economia Chinei a crescut de sapte ori mai mult decat cea a Statelor Unite in ultimii zece ani, 316 % comparativ cu doar 43 %.
3. China are cel mai scazut PIB pe cap de locuitor din lume si se sfla chiar si sub Bosnia si Herzegovina.
4. 85 % din pomii de Craciun artificiali sunt fabricati in China, precum si 80 % din jucarii.
5. Castigul anual al unui chinez i-ar ajunge sa-si cumpere doar 10 metri patrati intr-o zona rezidentiala din Beijing.
6. China produce mai multa carne de porc decat celelalte 43 de tari care o urmeaza in clasament, la un loc.
7. Chinezii fumeaza 50.000 de tigari pe secunda.
8. Cel mai rapid tren din America atinge jumatate din viteza pe care o atinge cel mai nou tren introdus intre Shanghai si Beijing (241 km/ ora vs. 486 km/ ora).
9. Desertul Gobi din China are dimensiunea Peru-ului si se extinde din cauza disparitiei resurselor de apa si a taierii padurilor.
10. China are 64 de milioane de case goale, inclusiv orase intregi.
11. Cel mai mare mall din lume a fost costruit in China, dar 99 % din el este gol inca din 2005.
12. Pana in 2025, China va construi suficienti zgarie-nori ca sa umple zece orase de dimensiunea New Yorkului.
13. Pana in 2030, China va avea mai multi locuitori la oras decat intreaga populatie a Statelor Unite.
14. In China sunt mai multi crestini decat in Italia.
15. China condamna la moarte mai multi oameni decat toate tarile din lume la un loc si foloseste dube de executie mobile, pentru a fi mai eficienti.
Si exemplele pot continua.