Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Maxime - Aforisme - Cugetari
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Maxime - Aforisme - Cugetari

Ubi explorari vera non possunt ,false augentur.(Cand adevarul nu poate fi cercetat , sporeste neadevarul ) - Curtius

Temporis filia veritas .( Adevarul este fiul timpului .)-Gellius

No hay cosa que requiera mas tiento que la verdad.(Nimic nu cere mai multa prudenta decat adevarul .)- Gracian

Ergmasin en megalois pasin hadein chalepon.( In infaptuirile mari e greu sa fii pe placul tuturor) -Solon

Ma grdhah kasya svid dhanam ( Sa nu ravnesti averea nimanui )- Ica-Upanisad

Nothing kindles the fire of love like a sprinkling of the anxieties of jealousy. ( Nimic nu aprinde focul iubirii la fel ca stropirea cu nelinistea geloziei .) -Bulwer

Wo der Anteil sich verliert , verliert sich auch das Gedachtnis.(Unde se pierde interesul , se pierde si memoria .)- Ghoethe

CITATE
STEPHEN HAWKING

„Perspectiva de a muri devreme m-a făcut să înțeleg că viața merită trăită”.
„Ar fi o pierdere de timp să fiu furios pentru handicapul meu. Omul trebuie să meargă înainte, iar eu nu am făcut-o tocmai rău. Oamenii nu vor avea timp pentru tine dacă tu eşti mereu furios şi te plângi”.
„Oricât de grea ar fi viaţa, întotdeauna putem face ceva să ne-o înfrumuseţăm. Priviţi stelele, în loc să vă uitaţi în jos”.
„Data viitoare când cineva îţi reproşează că ai comis o greşeală, spune-i că s-ar putea să fie un lucru bun. Fără imperfecţiune, noi doi nu am exista".
„Principalul dușman al cunoașterii nu este ignoranța, ci iluzia cunoașterii".
„Acolo unde este viață, este și speranță".
„Am observat că până și cei care spun că totul este predestinat și că nu putem schimba nimic, se uită în stânga și în dreapta înainte să treacă strada".
„Suntem doar o rasă avansată de maimuțe pe o planetă neînsemnată a unei stele extrem de obișnuite. Dar noi putem înțelege Universul – asta ne face speciali".
„Nu cred că rasa umană va supraviețui în următorii o mie de ani, dacă nu ne vom răspândi în spațiu".
„Eu consider că viruşii de calculator ar trebui să fie consideraţi viaţă. Cred că spune ceva despre natura umană faptul că singura formă de viaţă pe care am creat-o până acum este pur distructivă. Am creat viaţă după înfăţişarea noastră".
„Cea mai bună dovadă a imposibilităţii călătoriilor în timp este că n-am fost încă invadaţi de hoarde de turişti veniţi din viitor".
„Navigarea pe Internet este o idee la fel de stupidă ca schimbarea constantă a posturilor TV".
Când voi fi bătrân … 12 ganduri doar pentru ….. mine sau si .... pentru tine.

Am decis să scriu această scrisoare în viitor doar pentru mine, nu pentru că aş vrea astfel să amăgesc scleroza sau să împiedic senilizarea. În acest sens nu cred că mă va ajuta. Dar, probabil, mă va salva de unele erori… Deci, dragul meu, draga mea, atunci când vei fi bătrân/ă:
1. Nu instrui niciodată pe nimeni. Chiar dacă știi că ai dreptate. Amintește-ţi cum te irita acest lucru ! Și ai urmat oare sfatul celor mai în vârstă ?
2. Nu încerca să ajuți dacă nu ţi s-a cerut ajutorul. Nu încerca să-i protejezi pe cei apropiaţi de toate problemele lumii. Doar iubește-i.
3. Nu te plânge ! De sănătate, vecini, guvernanți, fondul de pensii. Nu te transforma într-un bătrân ce stă pe banca din curte şi îi bârfește pe toți.
4. Nu aștepta recunoștință de la copii. Amintește-ţi: nu există copii nerecunoscători; există (doar) părinți proști care așteaptă recunoștință de la copii.
5. Nu spune expresii precum: “Eu, la vârsta ta…”, “Ți-am dat cei mai buni ani…”, “Sunt mai în vârstă, aşa că știu mai bine…” – toate sunt insuportabile !
6. Dacă vei avea nepoți, nu insista să-ţi spună pe nume. Este prostesc.
7. Nu cheltui ultimii bani pe procedurile de întinerire. Este inutil. Mai bine să-i cheltui pentru călătorii.
8. Nu te uita în oglindă într-o cameră întunecată. Nu te lăuda. Și încearcă să arăți cât mai elegant posibil. Elegant, nu tineresc. Crede-mă, aşa va fi mai bine.
9. Ai grijă de femeia ta chiar dacă a devenit o bătrâna neputincioasa, zbârcita şi morocănoasa. Nu uita că odată era tânăra, puternica si vesela. Probabil este unica care îşi amintește de tine tânăr, subțire şi frumos, iar acum doar ea are nevoie de tine.
10. Nu încerca cu orice preţ să ții pasul cu timpul: să înțelegi noile tehnologii, să urmărești maniac știrile, să înveți ceva nou pentru a nu rămâne în urmă. E ridicol. Fă ceea ce-ți place. Cât se mai poate ?! Iubeste fara masura !
11. Nu te învinui pentru nimic. Indiferent de viaţa ta şi a copiilor tăi - ai făcut tot ce ai putut.
12. În orice situație, păstrează-ţi demnitatea ! Până la sfârșit ! Fa-o, dragul meu; este foarte important. Și nu uita: dacă eşti încă în viață, înseamnă că cineva are nevoie de tine ...
Autor necunoscut.
RISCUL

Râzând,
Rişti să pari nebun.
Plângând,
Rişti să pari sentimental.
Întinzând o mână cuiva,
Rişti să te implici.
Arătându-ţi sentimentele,
Rişti să te arăţi pe tine însuţi.
Vorbind în faţa mulţimii despre ideile şi visurile tale,
Rişti să pierzi.
Iubind,
Rişti să nu fii iubit la rândul tău.
Trăind,
Rişti sa mori.
Sperând,
Rişti să disperi,
Încercând măcar,
Rişti să dai greş.
Dar dacă nu rişti nimic,
Nu faci nimic,
Nu ai nimic,
Nu eşti nimic.
de Rudyard Kipling
Din intelepciunea japonezilor

1. Un obiect în plus e o grijă în plus.
2. Fără oameni simpli nu există oameni mari.
3. Memorează recunoștința ca și supărarea.
4. Nu s-a întâmplat vreodată ca cineva în pielea goală să piardă ceva.
5. Când puterea are dreptate, dreptatea n-are putere.
6. Fă ce poți, iar ceea ce nu poți, lasă în voia soartei.
7. Dacă întrebi, ți-e rușine un minut, dar dacă nu știi, ți-e rușine toată viața.
8. Când vine nenorocirea, bizuie-te doar pe tine.
9. După ce te-ai gândit bine, hotărăște, iar după ce ai hotărât, nu te mai gândi.
10. Nu există dușman mai periculos decât prostul.
11. Nu-l reține pe cel ce pleacă și nu-l alunga pe cel ce vine.
12. Cazi de 7 ori și ridică-te de 8 ori.
13. În casa în care oamenii râd, vine fericirea.
14. Dacă o problemă poate fi rezolvată, atunci nu trebuie să-ți faci griji. Dacă problema nu are soluții, e inutil să-ți faci griji, accept-o.
15. Omul rău încearcă să se justifice, omul bun - să-și îndrepte greșeala.
16. Fii învățătorul inimii tale.
17. Repede înseamnă încet, dar fără întreruperi.
18. Negustorul înțelept nu-și scoate chiar de la început toată marfa.
19. Uneori, o clipă e mai de preț decât o comoară.
20. Fii precaut cu cel ce tace.
Cugetari inseriate
1. A fost o dată un evreu înţelept.. Şi zicea el că totul se poate reduce la ce ai în cap. Îl chema Solomon.
2. După el, a venit un alt evreu înţelept. Şi zicea el că totul se poate reduce la ce ai în inimă. Îl chema Isus.
3. După el a venit un al treilea evreu înţelept. Şi zicea el că totul se poate reduce la ce ai în stomac. Il chema Marx.
4.. După el, a venit un al patrulea evreu înţelept şi a zis că totul se poate reduce la ce ai între picioare. Îl chema Freud.
5. La sfârşit a venit un alt evreu, mai înţelept decât toţi (pe nume Einstein) şi a zis: Totul e relativ.