Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Maxime - Aforisme - Cugetari
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Maxime - Aforisme - Cugetari

Ubi explorari vera non possunt ,false augentur.(Cand adevarul nu poate fi cercetat , sporeste neadevarul ) - Curtius

Temporis filia veritas .( Adevarul este fiul timpului .)-Gellius

No hay cosa que requiera mas tiento que la verdad.(Nimic nu cere mai multa prudenta decat adevarul .)- Gracian

Ergmasin en megalois pasin hadein chalepon.( In infaptuirile mari e greu sa fii pe placul tuturor) -Solon

Ma grdhah kasya svid dhanam ( Sa nu ravnesti averea nimanui )- Ica-Upanisad

Nothing kindles the fire of love like a sprinkling of the anxieties of jealousy. ( Nimic nu aprinde focul iubirii la fel ca stropirea cu nelinistea geloziei .) -Bulwer

Wo der Anteil sich verliert , verliert sich auch das Gedachtnis.(Unde se pierde interesul , se pierde si memoria .)- Ghoethe

Protestul maimutelor
(autor necunoscut, circula pe internet)

Odată, o maimuţă din neamul Anecdotic,
Venind la sfat pe-o creangă de arbore exotic,
A zis: Atenţiune ! Sunt foarte afectată !
Tot circulă o vorbă, deloc adevărată
Că omul ar descinde din buna noastră rasă.
Ba chiar ideea asta îmi pare odioasă !
Şi, zău, savantul Darwin, tot neamul ni-l jigneşte
Când spune cum că omul cu noi se înrudeşte !
Aţi pomenit vreodată divorţuri printre noi ?
Copii lăsaţi pe drumuri sau arme de război ?
Am inventat, noi, cipuri şi alte drăcării ?
Însemne sataniste, otrăvuri, şmecherii ?
Văzut-aţi pe vreunul, retras în jungla deasă,
Ca să scornească arma distrugerii în masă ?
Tot ce lăsăm în urmă, când mai sărbătorim,
E biodegradabil. Natura o-ngrijim.
Iar omul otrăveşte, în fiecare zi,
Păduri, câmpii şi ape, şi zările-azurii . . .
N-avem starlete porno sau dive-travestiţi,
Şi, orişice s-ar zice, nu suntem troglodiţi !
Cine-a văzut în hoardă la noi bolnavi mintali,
Drogaţi, lacomi de sânge sau homosexuali,
Escroci, bandiţi, gherile sau vreo tutungerie ?
În neamul nostru nobil nu vezi aşa prostie !
Noi n-avem mafii crude în stirpea noastră-aleasă,
Nici terorişti, nici dogme, nici luptele de clasă . . .

Cât am bătut eu jungla, scuzaţi, n-am observat
În obştea maimuţească vreun cocotier privat.
Urmând calea cea bună şi, evident, corectă,
Adolescenţii noştri părinţii şi-i respectă.
În ierarhia noastră, cum e firesc şi drept,
Devine şef acela viteaz, agil, deştept,
Capabil viaţa obştei s-o ţină, s-o păzească,
De rele şi primejdii turma să şi-o ferească.

Adesea şeful nostru îşi riscă mândra blană,
Ca turmei să-i găsească loc de dormit şi hrană.
Pe când, priviţi ! La oameni, ferească Domnul sfânt,
Şefi sunt cei fără suflet şi fără de cuvânt,
Corupţi, vicleni, jigodii, cu gura cât mai mare,
Nebuni după putere şi după bunăstare !
De turma lor n-au grijă nici cât un bob de mei,
Contează doar averea şi înmulţirea ei.
Nu veţi vedea vreodată, cât soarele şi luna,
O minte de maimuţă dospind în ea minciuna.
La om, tot ce înseamnă minciună, intrigi, ură
Sunt legi de referinţă, a doua lui natură.
Chiar dac-aş fi silită de vreun laborator,
N-aş deveni vreun Iuda ori vreun informator . . .

Şi iată înc-un lucru din lumea mea frumos:
La noi nu se întâmplă război religios,
Nici sfinte inchiziţii, nici libertăţi în lanţuri,
Nici chefuri după care să ne culcăm prin şanţuri,
Nici ordine mondială şi nici naţionalism,
Şi nici vreo îndoială ce-aduce ateism . . .

E-adevărat că omul, acest biped, gunoi,
Arată ca maimuţa, dar n-a descins din noi !
Pilda superba de la Părintele Paisie Aghioritul
Unii oameni îmi spun că sunt indignați de faptul că există multe lucruri greșite în biserică. Atunci eu le spun să întrebe o muscă: „Sunt flori în apropiere?” iar ea le va răspunde: „Nu ştiu dacă sunt flori, dar acolo în mormanul acela de gunoi poţi găsi toată mizeria pe care o vrei”. Şi va începe să îţi înşiruiască toate locurile murdare pe unde a fost.
Dar dacă întrebi o albină: „Ai văzut vreun coș de gunoi prin zonă?” ea îţi va răspunde: „Coş de gunoi? Nu, n-am văzut niciunul, pe aici e plin de flori parfumate”. Şi va începe să îţi înșiruiască toate florile din grădină sau de pe pajişte. Vedeţi voi, musca nu ştie decât unde este mizeria în timp ce albina ştie unde se găsesc irişii sau zambilele.
Iar eu am realizat că unii oameni sunt asemenea muștelor iar alții asemeni albinelor.
Cei care se aseamănă cu muștele găsesc răul în orice și sunt preocupați de el. Aceștia nu văd binele din jurul lor.
Dar cei ce se aseamănă cu albinele nu văd decât bine oriunde s-ar uita.
Oamenii limitați gândesc și privesc totul într-o manieră greșită, în timp ce aceia care au gânduri pozitive, orice ar vedea, orice li s-ar spune, vor gândi într-o manieră optimistă.
Sfaturi înțelepte care ne pot schimba viața.
Citate motivationale care ne pot schimba modul de a gandi. Cu siguranta, vei prinde curaj de a merge mai departe !
Ai minte. Ai doua picioare. Poti sa alegi singur drumul pe care sa o apuci pentru ca stii ce vrei si decizia iti apartine in totalitate. (Dr. Seuss)
Trebuie sa ai curajul de a te accepta asa cum esti, chiar daca pentru altii esti inacceptabil. (Paul Tillich)
Daca tu crezi ca esti prea mic sa faci o diferenta, incearca sa dormi in camera cu un tantar. (Dalai Lama)
De ce mi-ar pasa de ceea ce spun ceilalti despre mine ? Sunt cine sunt si stiu exact ce-mi doresc ! (Avril Lavigne)
De indata ce vei avea incredere in tine, vei sti exact cum iti doresti sa traiesti. (Johann Wolfgang von Goethe)
Nimeni in afara de noi insine nu ne poate elibera mintile. (Bob Marley)
Atunci cand ai incredere in tine nu ai nevoie sa convingi pe nimeni de nimic. Atunci cand esti multumit de tine nu ai nevoie de aprobarea altora. Atunci cand te accepti asa cum esti, intreaga lume te va vedea si te va accepta. (Laozi)
Cand esti diferit, uneori nu vezi milioanele de persoane care te accepta asa cum esti. Tot ce observi este acea persoana care nu te accepta. (Jodi Picoult)
Traieste ca si cum nu ai mai fi maine. Invata ca si cum ai trai vesnic ! (Mahatma Gandhi)
Gandeste ca o regina. Unei regine nu ii este teama ca va gresi. Esecul nu este decat o treapta catre maretie ! (Oprah)
Puterea de a fi tu insuti intr-o lume care incearca in permanenta sa te schimbe este una dintre cele mai mari realizari din viata ta. (Ralph Waldo Emerson)
Nu vei zari niciodata un curcubeu daca te uiti intotdeauna in jos. (Charlie Chaplin)
Iubirea de sine este inceputul unei povesti de dragoste care va dura o viata intreaga ! (Oscar Wilde)
Viata este un naufragiu, dar nu trebuie sa uitam sa cantam in barcile noastre de salvare! (Voltaire)
Ei spun intotdeauna ca timpul schimba lucururile, dar de fapt tu esti cel care trebuie sa le schimbe. (Andy Warhol)
Succesul nu este final, esecul nu este fatal, curajul de a continua este ceea ce conteaza. (Winston Churchill)
Devii ceea ce gandesti ! Ce simti atragi ! Ce iti imaginezi creezi ! (Buddha)
Bucura-te de lucrurile marunte deoarece, intr-o zi ai putea sa-ti dai seama ca acestea au fost cu adevarat marete. (Robert Brault)
Cand increderea exista, vine si fericirea. Iar atunci cand esti fericit si te distrezi poti sa faci lucruri minunate. (Joe Namath)
Nu putem schimba viata ! Noi putem schimba doar modul in care traim viata. Orice moment este cel mai bun moment si orice loc este cel mai bun loc. (Tishan)
Cel mai scurt si bun discurs !
Bugetul trebuie echilibrat,
Tezaurul trebuie reaprovizionat,
Datoria publica trebuie micsorata,
Aroganta functionarilor publici trebuie moderata si controlata,
Ajutorul dat altor tari trebuie eliminat pentru ca Roma sa nu dea faliment.
Oamenii trebuie sa invete din nou sa munceasca in loc sa traiasca pe spinarea statului.
[Cicero, anul 55 inainte de Hristos !...]

... nu s-a schimbat nimic de 2067 de ani !
Intr-o zi vom fi fericiti = nefericire
-Dupa terminarea scolii vom fi fericiti.
-Daca vom avea o masina scumpa vom fi fericiti.
-Cand vom gasi un loc de munca bun, vom fi fericiti.
-Cand vom avea bani, vom fi fericiti.
-Cand vom merge in vacante scumpe, vom fi fericiti.
-Cand vom iesi la pensie, vom fi liberi si fericiti.
Si intr-o zi ne dam seama ca este prea tarziu sa fim fericiti.
(cugetari dupa psiholog Iosif Dicher)