Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Maxime - Aforisme - Cugetari
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Maxime - Aforisme - Cugetari

Ubi explorari vera non possunt ,false augentur.(Cand adevarul nu poate fi cercetat , sporeste neadevarul ) - Curtius

Temporis filia veritas .( Adevarul este fiul timpului .)-Gellius

No hay cosa que requiera mas tiento que la verdad.(Nimic nu cere mai multa prudenta decat adevarul .)- Gracian

Ergmasin en megalois pasin hadein chalepon.( In infaptuirile mari e greu sa fii pe placul tuturor) -Solon

Ma grdhah kasya svid dhanam ( Sa nu ravnesti averea nimanui )- Ica-Upanisad

Nothing kindles the fire of love like a sprinkling of the anxieties of jealousy. ( Nimic nu aprinde focul iubirii la fel ca stropirea cu nelinistea geloziei .) -Bulwer

Wo der Anteil sich verliert , verliert sich auch das Gedachtnis.(Unde se pierde interesul , se pierde si memoria .)- Ghoethe

Pentru copiii nostri si nu numai - lucruri ce nu se invata la scoala.

Bill Gates a ţinut un discurs la un liceu despre cele 11 lucruri pe care elevii nu le-au învăţat şi nu le vor învăţa la şcoală. El a scos în evidenţă faptul că sentimentul de automulţumire şi învăţăturile "corecte" din punctul de vedere al politicilor educaţionale au creat o generaţie de copii care nu au deloc noţiunea de realitate şi despre felul în care realitatea aceasta i-a destinat eşecului în lumea reală.
Regula nr. 1: Viaţa nu e dreaptă - obişnuieşte-te cu ideea !
Regula nr. 2: Lumii prea puţin îi pasă de stima ta de sine. Lumea se aşteaptă să realizezi ceva inainte de a fi mulţumit de tine însuţi.
Regula nr. 3: Nu vei câştiga 60.000 $ pe an de îndată ce părăseşti băncile şcolii. Nu vei fi vicepreşedintele vreunei companii cu telefon în maşină decât atunci când vei fi muncit pentru acestea.
Regula nr. 4: Dacă crezi că profesorul tău e sever, stai să vezi când o sa ai un şef !
Regula nr. 5: A lucra într-un fast-food nu este ceva sub demnitatea ta. Bunicii tăi aveau o altă denumire pentru asta: o numeau şansă.
Regula nr. 6: Dacă o dai în bară, nu e vina părinţilor tăi, aşa că nu te mai smiorcăi în legătură cu greşelile tale, ci învaţă din ele.
Regula nr. 7: Înainte de a te fi născut, părinţii tăi nu erau atât de plicticoşi ca acum. Au ajuns aşa din cauză că trebuie să-ţi plătească cheltuielile, să-ţi spele hainele şi să te asculte pe tine spunându-le cât de grozav te crezi. Aşa că înainte de a te porni să salvezi jungla de paraziţii generaţiei părinţilor tăi, încearcă să-ţi despaduchezi propriul dulap.
Regula nr. 8: Poate că şcoala ta a scăpat de învingători şi învinşi, însă viaţa NU. În unele şcoli au abolit corigenţele şi elevul poate încerca de câte ori vrea el să dea răspunsul corect la o întrebare. Asta nu seamănă, deloc, cu NIMIC din viaţa reală.
Regula nr. 9: Viaţa nu se împarte în semestre. Nu ai verile libere şi pe foarte puţini angajatori îi interesează să te ajute să "te găseşti". Faci asta în timpul liber.
Regula nr. 10: Ce vezi la televizor NU e viaţa reală. În viaţa reală oamenii chiar trebuie să mai plece din cafenele şi să meargă la serviciu.
Regula nr. 11: Fiţi amabili cu tocilarii. Există şansa ca in viitor să lucraţi pentru vreunul dintre ei.
Cum gandesc bancherii ?!
Bicicleta este moartea lentă a planetei.
Un bancher i-a făcut pe economiști să gândească asta când a spus:
“Un biciclist este un dezastru pentru economia țării: nu cumpără mașini și nu împrumută bani ca să cumpere. El, nu plătește polițe de asigurare. Nu cumpără combustibil, nu plătește să ducă mașina la revizie și reparațiile necesare. Nu folosește parcare plătită. Nu provoacă accidente majore. Nu necesită autostrăzi cu mai multe benzi. El nu devine obez.
Oamenii sănătoși nu sunt necesari sau utili economiei. Ei nu cumpără medicamente. Ei nu merg la spitale sau la doctori. Ei nu adaugă nimic în PIB-ul țării.
Dimpotrivă, fiecare nou magazin McDonald 's creează cel puțin 30 locuri de muncă, de fapt 10 cardiologi, 10 stomatologi, 10 experți în dietă și nutriționiști, evident precum și oamenii care lucrează în magazinul propriu-zis".
Alege cu grijă: o bicicletă sau un Mc Donald ? Merită să te gândești.
PS: mersul pe jos este și mai rău. Pietonii nici măcar nu cumpără bicicletă !
Proverbe japoneze
Dacă nu pătrunzi pe teritoriul tigrului, nu îi vei prinde puiul (Dacă nu riști, nu câștigi).
Chiar și maimuțele cad din copaci.
Copilul broaștei este tot o broască.
Apa vărsată nu se mai întoarce în tavă (Despre ireversibilitatea lucrurilor).
Nevăzând nimic este o floare (Realitatea nu poate concura cu imaginația cuiva).
Pastilele amare pot avea efect bun.
Persoanele cu posibilități limitate pot reuși doar dacă sunt înconjurate de persoane care sunt mai puțin abile decât ele.
Mari asemănări, micu diferențe (Asemănările sunt mai importante decât diferențele).
Este o prostie să te pui la mintea unui prost.
Cedează proștilor și nebunilor.
Mai bine să fii dușmanul unui om bun, decât prietenul unui om rău.
Vorbește despre planurile tale și vor râde de tine șoriceii din perete.
Un samurai, chiar dacă nu a mâncat, tot folosește scobitoarea.
Fă-ți jocul în timp ce cade zarul.
Hrănește un câine timp de trei zile și îți va fi recunoscător trei ani, hrănește o pisică timp de trei ani și va uita peste trei zile.
Primul pahar de vin este băut de om, al doilea pahar de vin este băut de vin, iar la al treilea pahar, vinul a băut și omul.
Cine bea, nu știe despre răul pe care îl face vinul, cine nu bea, nu știe despre avantajele lui.
Țara este ruinată, dar încă avem munți și râuri.
Nimeni nu se împiedică dacă stă în pat.
Cel care va dori cu adevărat să urce, va inventa scara.
Proverbe japoneze 1
Proverbe japoneze
1. Cedează proștilor și nebunilor
2. Dacă femeia va dori, va trece și prin stânci.
3. Nu-l reține pe cel ce pleacă, nu-l alunga pe cel ce vine.
4. Repede este același lent, dar fără întreruperi.
5. Mai bine e să fii dușmanul unui om bun, decât prietenul unui om rău.
6. Fără oameni simpli nu există oameni mari.
7. Cine cu adevărat dorește să se ridice sus, va inventa scara.
8. Soțul și soția trebuie ă fie asemenea mâinii și ochilor: când mâna doare, ochii plâng, iar cînd ochii plâng, mâna șterge lacrimile.
9. Soarele nu știe cine e corect. Soarele nu știe cine e greșit. Soarele luminează fără scopul de a încălzi pe cineva anume. Cel ce s-a găsit pe sine însuși e asemenea unui soare.
10. Marea e mare pentru că nu desconsideră râulețele mici.
11. Și drumul lung începe cu cel scurt.
12. Cine bea, nu știe despre daunele vinului; cine nu bea, nu știe despre avantajele lui.
13. Chiar dacă niciodată nu vei avea nevoie de sabie, trebuie s-o porți toată viața.
14. Florile frumoase nu aduc roadă gustoasă.
15. Necazul, ca și rochia ruptă, trebuie lăsat acasă.
16. Când există dragostea, și veziculele variolei sunt fel de frumoase ca gropițele din obrajori.
17. Nimeni nu se împiedică stând întins în pat.
18. Un cuvânt bun poate încălzi trei luni de iarnă.
19. Dacă problema poate fi rezolvată, nu merită să-ți faci griji pentru ea. Dacă însă nu poate fi rezolvată, e inutil să-ți faci griji de ea.
20. Când desenezi o ramură, trebuie să simți adierea vântului.
21. De șapte ori verifică înainte de a avea dubii despre un om.
22. Încearcă să faci tot ce poți, în rest lasă-te în voia sorții.
23. Onestitate excesivă se învecinează cu prostia.
24. Fericirea vine în casa în care se râde.
25. Victoria îi revine celui care va răbda cu jumătate de oră mai mult decât rivalul său.
26. Se întâmplă uneori că frunza se îneacă, iar piatra plutește.
27. Săgețile nu zboară spre fața care zâmbește.
28. Ceaiul rece și orezul rece sunt acceptabili, dar privirea rece și cuvântul rece sunt insuportabile.
29. La zece ani - minune, la douăzeci - geniu, iar după treizeci - un om obișnuit.
30. După ce ai gândit, hotărăște-te, după ce te-ai hotărât, nu te mai gândi.
31. Să întrebi e o rușine pentru un minut, să nu știi e o rușine pentru o viață.
32. O vază perfectă niciodată nu va ieși din mâinile unui meșter nepriceput.
33. Să nu-ți fie frică să te îndoi un pic, te vei îndrepta mai drept.
34. Râurile adânci curg liniștit.
35. Dacă te-ai pornit în drum din propria dorință și o mie de ani ți se vor părea ca unul.
Inginerul ... (omagiu versus realitate ?!)

„Ingineria reprezintă o mare profesie. Există in ea satisfacţia de a urmări o plăsmuire a imaginaţiei care prinde viaţă, cu ajutorul ştiinţei, într-un plan pe hârtie. Apoi, se va trece la realizarea in piatră, metal sau energie. Acesta poate fi privilegiul unic al inginerului.
Marea responsabilitate a inginerului, in comparaţie cu celelalte profesii, este aceea că lucrările sale sunt vizibile la tot pasul. El nu poate îngropa greşelile în mormânt, precum doctorii. El nu poate argumenta, doar din vorbe, precum judecătorii şi avocaţii. El nu poate, la fel ca arhitecţii, să-şi acopere eşecurile cu pomi sau viţă de vie. El nu poate, la fel ca politicienii, să pună toate neajunsurile sale pe seama adversarilor, sperând că oamenii vor uita. Un inginer, pur şi simplu, nu poate nega ceea ce a făcut; in cazul în care lucrările sale nu funcţionează, el este responsabil.
Aceasta este fantasma care ii bântuie nopţile şi zilele.
El este cel care, la sfârşitul zilei, se reîntoarce la locul de muncă să calculeze din nou.
El se trezeşte noaptea într-o sudoare rece şi pune pe hârtie ceva, care arată ca o „prostie" dimineaţa. Toată ziua el tremură la gândul că ar putea să apară ceva imprevizibil, care să-i zdruncine opera la care lucrează. Pe de altă parte, spre deosebire de medicul său, el nu-şi duce viaţa printre cei suferinzi şi slabi. Spre deosebire de soldat, distrugerea nu este scopul lui. Spre deosebire de avocat, certurile nu reprezintă pâinea lui de zi cu zi.
El, inginerul, are sarcina de a îmbrăca oasele goale ale ştiinţei cu viaţă, confort şi speranţă. Nicio îndoială însă, anii trec, iar oamenii, privind o construcţie, uită care inginer a făcut-o, chiar dacă au ştiut vreodată !... De foarte multe ori, doar vreun politician sau vreun finanţator îşi pune numele pe construcţia sa.
Cu satisfacţii pe care puţine profesii le pot cunoaşte, inginerul se uita înapoi cu bucurie la fluxul nesfârşit de bunătate şi binefacere care decurge din succesele sale. Iar respectul şi recunoaşterea colegilor săi profesionişti reprezintă tot ceea ce îşi doreşte ..."
Herbert Clarck Hoover
(Preşedintele S.U.A., 1929 - 1933)