Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Maxime - Aforisme - Cugetari
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Maxime - Aforisme - Cugetari

Ubi explorari vera non possunt ,false augentur.(Cand adevarul nu poate fi cercetat , sporeste neadevarul ) - Curtius

Temporis filia veritas .( Adevarul este fiul timpului .)-Gellius

No hay cosa que requiera mas tiento que la verdad.(Nimic nu cere mai multa prudenta decat adevarul .)- Gracian

Ergmasin en megalois pasin hadein chalepon.( In infaptuirile mari e greu sa fii pe placul tuturor) -Solon

Ma grdhah kasya svid dhanam ( Sa nu ravnesti averea nimanui )- Ica-Upanisad

Nothing kindles the fire of love like a sprinkling of the anxieties of jealousy. ( Nimic nu aprinde focul iubirii la fel ca stropirea cu nelinistea geloziei .) -Bulwer

Wo der Anteil sich verliert , verliert sich auch das Gedachtnis.(Unde se pierde interesul , se pierde si memoria .)- Ghoethe

Proverbe tibetane
1. Dacă nu știi unde te afli, orice drum va fi bun pentru tine.
2. Cea mai înaltă artă este arta de a trăi o viață obișnuită într-o manieră extraordinară.
3. Cei de la care avem cel mai mult de învățat sunt cei care ne fac cel mai mult să suferim.
4. Ai grijă de caracterul tău, devine destinul tău.
5. Vindecă boala care nu este încă o boală.
6. Privite de departe, necazurile par mari cât dealurile.
7. Emoțiile distructive îmi pot face rău atât mie însumi, cât și celorlalți.
8. Dacă aș ști că mâine mor, tot aș putea să învăț ceva în seara aceasta.
9. Atunci când o tratezi urât și violent, chiar și o persoană bună și prietenoasă devine dușman.
10. Cuvintele sunt doar bule de apă, faptele sunt picături de aur.
11. Medicina care vindecă nu este întotdeauna dulce și cuvintele care ascund grijă nu sunt întotdeauna plăcute.
12. Dacă este aici, este peste tot. Dacă nu este aici, nu este nicăieri.
13. Cel care este stăpân peste mintea sa, stăpânește universul.
14. Fă-ți bine ție fără să faci rău altora și fă bine altora fără să-ți faci rău ție.
Mai avem de asteptat ?!
Scrisoarea lui Caragiale către Vlahuţă.

Frate Vlahuţă,
De ce să ne facem spaimă şi inimă rea degeaba ? La noi nu e nici mai multă nici mai puţină stricăciune decât în alte părţi ale lumii, şi nici chiar nu s'ar putea altfel. Calităţile şi defectele omeneşti sunt pretutindeni aceleaşi; oamenii sunt peste tot oameni. Limbă, costume, obiceiuri, apucături intelectuale şi morale, religiuni - precum şi toate celelalte rezultate ale locului unde au trăit, ale împrejurărilor prin care au trecut - îi pot arăta ca şi cum s'ar deosebi mult cei dintr'un loc de cei dintr'altul; ei însă, în fundul lor, pretutindeni şi totdeauna sunt aceiaşi. Nu existăpe pământ speţă
zoologica mai unitară decât a regelui creaţiunii. Între un polinezian antropofag şi cel mai rafinat european, alta deosebire hotărâta, nu există decât modul de a-şi găti bucatele. Nici un neam de oameni nu-i mai bun sau mai rău, nici unul mai inteligent ori mai prost; unul e mai aşa, altul mai altminterea; dar, la urma urmelor, toţi sunt la
fel. Zi-le oameni şi dă-le pace !
Aşadar, să nu ne mai facem inimă rea şi spaimă gândindu-ne ca lumea româneasca ar fi mai stricată decât altele. Nu, hotarât; neamul acesta nu e un neam stricat, e numai nefăcut înca; nu e pân'acum dospit cumsecade. E încă nelimpezit de mizeriile seculare sub care a mocnit cu junghetura frântă; încă nu crede în dreptate; înca nu poate scoate
din sânu-i pe cine să-i poata comanda; înca nu ştie de cine să asculte - fiindcă nu are deocamdată încredere în nimeni... Fript cu lapte, suflă şi 'n brânză. N'a ajuns să cumpăneasca bine ceea ce i se pune împotrivă; şi astfel înca nu înţelege că în mâna lui ar sta să-si îndrepteze soarta şi să dispună apoi de 'ntregul de ea - precum e
drept şi precum are să şi fie odată.
În fine, nu are înca destula îndrazneală să-şi răfuiască socotelile cu "binevoitorii lui epitropi". Dar cu vremea, trebuie să vină şi asta; trebuie să vină şi înţelegerea fără de care nu poate fi o naţiune sigură de avutul ei, nici de onoarea, nici de viitorul ei.
Românii sunt astăzi un neam întreg de peste zece milioane de suflete, având una şi aceeaşi limbă (nu ca s'o lăudăm noi), extraordinar de frumoasă şi de ... grea, având un mod de gândire deosebit al lui, o comoara nepreţuită de filosofie morală, de humor şi de poezie – cu atât mai originala avutie cu cât este un amestec de mosteniri si de
dobândiri antice, grecesti, slave, orientale si altele, pecetluite toate cu netăgăduită lui nobila pecetie romanică, latină, care-l arată bun şi netăgăduit stăpân al lor.
Din aceasta stăpânire seculară a lui rezultă şi puterea nebiruită de asimilare a acestui popor, ce încă d'abia pe departe încep a-şi simţi importanţa în lumea europeană. Şi de aceea, este aşa greu de 'nţeles teama ce o au unii de "înstrăinarea neamului românesc", "de alterarea spiritului naţional", de... "pierderea românismului"!
Să se piarza neamul românesc ! - Auzi dumneata ! ... Dar să ne temem că are să se prapadească, să se piarza, aşa de azi pe mâine, până nici nu s'a ridicat încă bine 'n picioare, un neam de zece milioane !...
De ce ?... Fiindca un Fănică oarecare, sec, n'are destul respect pentru antemergatorii progresului nostru cultural?... fiindcă un muţunache maimuţeşte apucăturile şi tonul de boulevardier parisien ?... fiindcă inteligenţe tinere îşi risipesc zadarnic vremea în a critica, în loc să şi-o întrebuinţeze în a face mai bine decât au făcut aceia pe care
îi critică ?... Tânăr, bătrân, face omu, individual, ce-i place şi ce ştie face... Ei, şi ? Aici nu e vorba de ce-i place unuia sau altuia să facă; e vorba de ce poate face o lume întreagă... Şi lumea îşi vede înainte de mersul ei; facă oricine ce-o pofti... Cine nu merge cu ea înainte şi stă, cu gândul la sine - să-şi facă în ceafă cărarea, sa critice tot fără a face nimica, să tâfnească de necaz că alţii au făcut ceva înainte-i ori că alţii vor însemna ceva pentru dânsul - acela îşi crede ziua lui eternă; şi, mâine, lumea o să fie departe de el înainte, şi el o să se afle înapoi, departe de ea. Ba, adesea, lumea trebuie să dea câţiva paşi înapoi, ca să-şi ia vânt spre a merge mai sigur înainte. Vai de cel ce n'a luat seama la mişcarea ei prudentă !... se va găsi rătăcit, că s'a bizuit a merge cu capul înainte fără socoteala. Oamenii toţi mor; unii mai de timpuriu, alţii mai târzior ... Dar, toţi mor; dar numai unii îmbătrânesc: aceia cari nu simt că lumea merge şi că omul nu trebuie să se înţepeneasca 'n călcâe pe loc, ci trebuie să se lase dus, în pasul lumii. De aceea vedem atâţia tineri bătrâni şi atâţia bătrâni tineri... atâţia sdraveni şi verzi până la chemarea de sus şi atâţia ofiliţi şi muceziţ înainte de a fi legat rod... ...
Să se prăpădească neamul românesc ? Dar întoarca-se Oltul si Mureşul de-a'ndaratelea către obârşia lor în creerii munţilor Cicului, neamul românesc tot el, neam românesc va fi, lucrând cuminte, aşteptând cu răbdare vremea când să dea şi el culturii şi civilizaţiei europene concursul lui specific, pe cât va fi fost înzestrat pentru asta de Pronia cerească - fiindcă oricum ne-om învârti şi ne-om răsuci noi oamenii, legile care stăpânesc mersul omenirii tot în mâna Proniei cereşti sunt şi trebuie să ramâna; căci a puterii acesteia nepătrunse de noi este şi omenirea o arătare.
Fie dată în omenire parte cât mai frumoasa şi neamului românesc ! Dumnezeu să te ţină în sfânta lui pază !
Al tău vechiu,
Caragiale
Din putul gandirii unui om simplu

Când a venit televizorul la mine acasă, am uitat să citesc cărți.
Când mașina a oprit până la ușa mea, am uitat cum să merg.
Când am luat un telefon mobil, am uitat cum să scriu scrisorile.
Când a venit computerul la mine acasă, am încetat să mai prețuiesc timpul.
Când aerul condiționat a venit în casa mea, am încetat să merg pe sub un copac în căutarea unei brize răcoroase.
Când am stat în oraș, am uitat de mirosurile de murdărie, iarbă și pajiști.

Am de-a face cu bănci și carduri, am uitat valoarea banilor.
Cu mirosul de parfum, am uitat parfumul florilor proaspete.
Odată cu apariția fast-food-ului, am uitat cum să gătesc mâncăruri tradiționale, sănătoase.
Mereu alergând, am uitat cum să mă opresc.
Și, în sfârșit, când am primit WhatsApp, am uitat cum să vorbesc și să comunic.
Când murim, banii noștri rămân în bancă. Cu toate acestea, când suntem în viață, nu avem suficienți bani de cheltuit.
De fapt, când suntem plecați, au mai rămas mulți bani necheltuiți.

Un magnat de afaceri din China a murit.
Văduva lui, rămasă cu 1,9 miliarde de dolari la bancă, s-a căsătorit cu șoferul său.
Șoferul ei a spus: „Întotdeauna am crezut că lucrez pentru șeful meu ... Abia acum îmi dau seama că șeful meu lucra tot timpul pentru mine !”
Realitatea dură este: Este mai important să trăiești decât să ai mai multă bogăție.
Prin urmare, trebuie să lupți pentru un corp puternic și sănătos, chiar nu contează cine lucrează pentru cine.

Într-un telefon avansat, 70 % din funcții sunt inutile !
O mașină scumpă nu are nevoie de 70 % din viteză și de fluiere.
Dacă dețineți o vilă sau un conac de lux, atunci 70 % din suprafață este de obicei nefolosită.
Ce zici de garderoba ta ? 70 % dintre ele nu au fost purtate ! O viață întreagă de muncă și câștiguri ... 70 % care sunt pentru alți oameni.
Prin urmare, trebuie să ne protejăm și să ne folosim la maximum 30 % !
Du-te și fă-ți analize medicale, chiar dacă nu ești bolnav.
Bea mai multa apa chiar daca nu iti este sete.
Învață să renunți, chiar dacă te confrunți cu probleme grave și cu nedreptate.
Încearcă să taci (predă-te), chiar dacă ai dreptate.
Rămâi umil chiar dacă ești bogat și foarte puternic.
Învață să fii mulțumit chiar dacă nu ești bogat.
Antrenează-ți mintea și corpul, chiar dacă ești foarte ocupat.
Găsiți timp pentru oamenii care nu vă sunt indiferenți !
Ca o piesă de teatru, așa este viața: nu interesează cât de mult a ținut, ci cât de frumos s-a desfășurat – Seneca

Când simți ca viața nu are nici un rost gandeste-te la cei ce mai au doar o zi de trait – Anonim

Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua în care te-ai născut și ziua în care ai aflat de ce – Mark Twain

Cine nu respectă viața, nu o merită – Leonardo da Vinci

Viața este floarea al cărei nectar este dragostea. – Victor Hugo

Din momentul în care ne naștem, timpul începe să ne ia viața înapoi – Seneca

E mare lucru să știi să-ți trăiești viața. Majoritatea oamenilor doar există – Oscar Wilde
Sugestii simple de viata pentru cei de 40-90 ani.

Verificați întotdeauna:
1. Colesterolul
2. glicemie
3. trigliceride
4. tensiune arteriala
Minimizează:
1. Sare
2. Zahăr
3. Alimente bogate în grâu
4. Lactate
5. Produse procesate.
Mâncare necesară:
1. Legume
2. Fructe
3. apa
4. Sport
Trei lucruri pe care trebuie să încercăm să le uităm:
1. Varsta noastra
2. Trecutul nostru
3. Plângerile noastre
Trei lucruri esențiale:
1. Rudele/Prietenii/Tovarășii Noștri;
2. Gândurile noastre pozitive;
3. O casa curata si primitoare.
Trei lucruri de bază:
1. Zâmbește mereu/Râzi
2. Fă o activitate fizică regulată în ritmul tău.
3. Verificați și controlați-vă greutatea.
Șapte lucruri esențiale:
1. Nu așteptați să vă fie sete pentru a bea apă;
2. Nu aștepta să-ți fie somn pentru a dormi;
3. Să nu așteptăm să fim obosiți să ne odihnim;
4. Nu așteptați să vă faceți rău pentru a face examinări medicale;
5. Nu aștepta minunile pentru a avea încredere în Dumnezeu;
6. Să nu ne pierdem niciodată încrederea în noi înșine
7. Să fim pozitivi și să păstrăm mereu speranța într-un mâine mai bun...