Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Maxime - Aforisme - Cugetari
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Maxime - Aforisme - Cugetari

Ubi explorari vera non possunt ,false augentur.(Cand adevarul nu poate fi cercetat , sporeste neadevarul ) - Curtius

Temporis filia veritas .( Adevarul este fiul timpului .)-Gellius

No hay cosa que requiera mas tiento que la verdad.(Nimic nu cere mai multa prudenta decat adevarul .)- Gracian

Ergmasin en megalois pasin hadein chalepon.( In infaptuirile mari e greu sa fii pe placul tuturor) -Solon

Ma grdhah kasya svid dhanam ( Sa nu ravnesti averea nimanui )- Ica-Upanisad

Nothing kindles the fire of love like a sprinkling of the anxieties of jealousy. ( Nimic nu aprinde focul iubirii la fel ca stropirea cu nelinistea geloziei .) -Bulwer

Wo der Anteil sich verliert , verliert sich auch das Gedachtnis.(Unde se pierde interesul , se pierde si memoria .)- Ghoethe

Enunturi logice
Nicăieri nu este mai bine decât în altă parte.
Un idiot bogat este considerat, în primul rând, bogat. Un idiot sărac este considerat, în primul rând, idiot.
Cine nu-i iubeşte pe proşti are tare mulţi duşmani.
Problema asta mă depăşeşte, e mult prea mică pentru mine.
Rataţii, sau plătitorii de rate.
Politician e unul care strigă. Diplomat e unul care tace.
Dreptate e asta ? Eu alerg şi el ajunge !?
La egală distanţă între Polul Nord şi Polul Sud se află Interpolul...
Partea leului o ia leoaica.
Nimeni nu-i modest degeaba.
Cele mai mari moşteniri le primesc, de regulă, oamenii bogaţi.
Cine nu ştie să facă nimic e gata să facă orice.
O memorie prea bună nu lasă destul loc noutăţilor.
El e purtătorul de cuvânt. Ea e purtătoarea de cuvinte...
Vorbim despre sănătate mai ales când suntem bolnavi.
Prietenul la nevoie te cunoaşte.
Niciun profesor de logică nu a ajuns prim ministru.
Defectele generației mele
Cu excepția opțiunilor de vot, recunosc că și eu am defectele menționate ...

Francezul Alain Cavaille zice:
Le mulțumesc tuturor prietenilor mei care îndrăznesc să rămână alături de mine în ciuda numeroaselor mele defecte.
M-am născut alb, ceea ce mă face rasist.
Nu votez cu stânga, ceea ce mă face fascist.
Sunt heterosexual, ceea ce mă face homofob.
Sunt căsătorit cu aceeași femeie de mai bine de patruzeci de ani, ceea ce mă face un "depășit de vremuri".
Dețin o casă, ceea ce mă face un proprietar bogat.
Ador pateul de gâscă și mielul, ceea ce mă face un susținător al abuzului contra animalelor.
Sunt creștin, ceea ce mă face un câine infidel în ochii multor milioane de musulmani.
Am peste 65 de ani și sunt pensionar, ceea ce mă face un idiot bătrân.
Gândesc cu capul meu, fără a înghiți tot ce îmi servește presa, ceea ce mă face un reacționar.
Îmi place să privesc femei foarte frumoase și sumar îmbrăcate și întorc capul după o femeie frumoasă, ceea ce mă face un pornograf.
Îmi pun în valoare identitatea franceză și cultura mea occidentală, ceea ce mă face un xenofob.
Aș dori să trăiesc în siguranță și să-i văd pe infractori în închisoare, ceea ce mă face un gestapovist.
Conduc o mașină pe benzină, ceea ce mă face un poluator.
Cred că toată lumea ar trebui să fie răsplătită pentru meritele ei, ceea ce mă face un liberal antisocial.
Am fost educat, nu răsfățat, și sunt recunoscător părinților mei pentru acest lucru, ceea ce mă face un torționar de copii opus dezvoltării lor armonioase.
Cred că apărarea unei țări trebuie să fie preocuparea tuturor cetățenilor ei, ceea ce mă face un militarist.
Îmi place să citesc, să învăț, să muncesc, să fac efort și să mă autodepășesc, ceea ce mă face un retardat social.
Așa că le mulțumesc tuturor prietenilor mei care rămân alături de mine în ciuda numeroaselor mele defecte.
Legi fundamentale universale.

1. Singura data cand usa se inchide singura este atunci cand ai lasat cheile inauntru. (Legea destinului).
2. Cand ai mainile pline de unsoare, incepe sa te manance nasul. (Legea mecanicii lui Lorenz).
3. Asigurarea acopera totul. Mai putin ce ti s-a intamplat. (Legea Asigurarilor No-Pay).
4. Problemele, nici nu se creeaza nici nu se rezolva, doar se transforma.(Legea persistentei, a lui Einstein).
5. Daca, la televizor, exista doar doua emisiuni care merita vizionate, ele vor fi in acelasi timp. (Legea lui Jones).
6. Pretul total de platit este intotdeauna mai mare decat bugetul, de exact 3,14 ori bugetul.
De aici si importanta numarului Pi. (Legea lui Pi Llao).
7. Probabilitatea sa te patezi in timp ce mananci, este direct proportionala necesitatii tale de a ramane curat. (Legea lui Ley de Soup).
8. Orice corp scufundat in cada plina cu apa, va face telefonul sa sune. (Legea lui Omay God).
9. Orice corp asezat pe buda, va face sa inceapa sa sune sonria de la usa. (Legea lui Ooh Shit).
10. Viteza vantului creste proportional pretul pieptanatului. (Legea meteorologica a lui Reynold, cunoscuta si ca Inceputul Comediei).
Mai sunt si alte legi ?!
-Cand, dupa ce ani de zile ai pastrat ceva fara sa-l folosesti, decizi sa il arunci, nu va trece nici macar o saptamana si vei avea, cu adevarat, nevoie de acel lucru. (Legea fatalitatii ireversibile).
-Ori de cate ori esti punctual la o intalnire, nu va fi nimeni acolo sa verifice, iar daca se intampla sa intarzii o data, o singura data, toata lumea va fi ajuns acolo inaintea ta. (Principiul lui Delay).
-Nu lua viata prea in serios, pana la urma, nimeni nu va iesi viu din ea. (Teorema sigurantei absolute a Filozofului din Güémez).
De ce atunci se putea ?
Am fost mândru că sunt Roman atunci când:
- ARO a câștigat în 1984 Raliul Paris-Dakar,
- Nadia a primit nota 10 în Canada,
- Steaua a invins Barcelona,
- ROMBAC a făcut primul zbor.
- Prunariu a zburat in Cosmos.
- Hidrocentralele Porțile de Fier, Vidraru sau Bicaz au aprins becul,
- când primul milion de tractoare și de Dacii au ieșit pe poartă ...,
- când primele sonde petroliere din Marea Neagră au început extracția numai pentru români!
- când sportivii olimpicii se situau în primii 12 din lume..,
- când România negocia pentru Pacea lumii cu Israel sau China,
- când sesiunea ONU a fost condusă de Corneliu Manescu, un comunist..
- când la București dr. Barnard a făcut prima operație pe inima din Europa ! Atunci când medicina românească era de referință.
- când în România cercetarea științifică beneficia de un Reactor nuclear iar Laserul Măgurele era unicat ...
-când Teatrul Romanesc era aplaudat peste tot în lume ...
De ce atunci se putea ?
Ce am învățat de la viața mea ?

Am învățat că o lumânare poate aprinde mii de lumânări. Un singur om poate schimba o generație… Mă strădui să împrăștii lumina.
Am învățat că dacă lași toate căruțele să ți-o ia înainte nu vei mai putea înainta de praf…
Am învățat că scopul primordial al vieții mele nu este să conduc firme, să dețin doctorate, să am vacanțe în insule exotice, ci să fiu un creion ce scrie povești pentru Dumnezeu.
Am învățat că pot să nu ajung erou. Dar acolo unde sunt, trebuie să îmi fac datoria!
Am învățat că trebuie să învăț din greșelile altora. N-am timp să le fac eu pe toate!
Am învățat care este cel mai mare păcat: să nu îți dai seama că trăiești în păcat. Să faci răul crezând că faci bine.
Am învățat că viața este ca marea: nu îi pasă că nu știi să înoți!
Am învățat că nu doar sufletul e prețios. Ci și trupul. E pahar de unică folosință. Dacă nu ai grijă de el la tinerețe, vei regreta amarnic mai târziu.
Am învățat că atunci când orgoliul strălucește prea tare, orice înțelepciune se întunecă. Și unde lipsește înțelepciunea, domină prostia.
Am învățat că inima nu e vie dacă pulsează numai sânge. Ci doar dacă pulsează și dragoste !
Am învățat că lumea nu se cucerește cu sabia sau cu forța. Ci cu dragostea.
Am învățat că arătatul cu degetul poate ucide. Nu doar pe cel arătat…
Am învățat că dacă vrei să faci ceva, vei găsi o cale. Dacă nu, vei găsi o scuză…
Am învățat că Dumnezeu ne dă copii nu ca să umplem planeta, ci ca să putem simți la microscară ce trăiește El la macrocosmos!
Am învățat că părinții buni dau copiilor și rădăcini, și aripi. Rădăcini ca să nu uite unde au casa, și aripi ca să nu uite unde e Cerul.
Am învățat cum arată fericirea. Privește în ochii unui cerșetor după ce i-ai oferit o bucată de pâine.
Am învățat că viața e de… sticlă. Se sparge atât de ușor. Dar mai știu și că lui Dumnezeu îi place să lipească cioburi.
Am învățat că oamenii din jur pot fi egoiști, irascibili, invidioși și răi. Dar oricum ar fi, eu trebuie să trăiesc frumos mai departe!
Am învățat că cine vrea să trăiască cu evlavie va fi prigonit! Sfinții sunt miei trimiși în turma lupilor!
Am învățat că nu trebuie pus totul la inimă. Inima nu e magazie…
Am învățat că iluziile sunt gratis. Dar dezamăgirile le plătim cu un preț mult prea scump!
Am învățat că, deși ar putea să mă ferească, Dumnezeu îngăduie să fiu rănit.
Am învățat că rănile sunt găuri prin care intră lumina. Oamenii „ciuruiți” de Dumnezeu sunt plini de Cer!
Am învățat că oricâtă durere aș simți, nu trebuie să devin o durere pentru ceilalți.
Am învățat că acolo unde sunt prăpăstii între oameni nu e eficient să ridici garduri, ci să construiești poduri.
Am învățat că orice vârf aș cuceri nu trebuie să mă opresc. Urmează altul și mai înalt.
Am învățat că Dumnezeu nu alege oamenii desăvârșiți, ci îi desăvârșește pe cei aleși.
Știu multe lucruri, multe locuri frumoase. Dar maximum de frumusețe este Dumnezeu. Dincolo de El nu mai este nimic.
Știu unde mă voi duce: acasă!
Ce am învățat eu până acum…că mai am multe de învățat !
Sursa: Parintele Cristian Deheleanu