Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum poate fi obligat un bolnav psihic sa ia ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum poate fi obligat un bolnav psihic sa ia tratamentul

As vrea sa stiu cum se poate ca un bolnav psihic sa fie obligat legal sa-si ia tratamentul cu antipsihotice ? A fost internat la psihiatrie dar nu vrea sa-si ia tratamentul; starea lui mentala se inrautateste pe zi ce trece si nu putem sa-l ajutam fiindca nu-si recunoaste boala. Se considera sanatos, desi a fost internat la psihiatrie cu tulburari psihotice religioase.
Nici in spital nu l-a luat ? Eu cred ca da. Deci daca vreti sa ia medicamentele, tot acolo trebuie dus, ca dupa ce il face leguma, le va lua si acasa.