Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inscenare lovire pieton cu masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inscenare lovire pieton cu masina

Buna ziua,Cred ca am fost subiectul unei inscenari de lovire a unui pieton cu masina mea si vreau sa cer niste sfaturi.Ieri ma deplasam cu autoturismul pe o strada si la un moment dat am facut la stanga pe o strada laterala .Pe strada laterala pe partea mea stanga se aflau doua persoane care stateau de vorba cam prea mult iesiti pe carosabil ,intre doua masini parcate de-a lungul strazii.Cand am facut la stanga cele doua persoane s-au retras intre cele doua masini si am vazut numai un bat sau un baston care iesea dintre cele doua masini.In fata mea erau multe masini si viteza de deplasare era foarte mica .Am trecut incet cu masina si cand am ajuns cu roata din spate in dreptul bastonului am auzit un zgomot ca si cum mi-ar fi dat cu bastonul in masina .M-am uitat in oglinda retrovizoare sa vad daca era cineva lovit , nu era asa ca mi-am continuat drumul . In spatele meu era o alta masina care nu mi-a semnalizat cu farurile sau cu claxonul ca s-ar fi intamplat ceva.Dupa vreo 5 minute dupa ce iesisem de pe strada aceea vad un taximetru ca imi face semne sa opresc.Am crezut ca am pana sau portbagajul deschis sau altceva.Am oprit sa vad ce vrea sa-mi spuna.Acesta ca si cum stia unde a fost lovita masina cu batul s-a uitat mai intai la partea dinspre porbagaj sa vada daca se vede urma loviturii cu batul Masina are o garietura facuta de alta masina intr-o parcare la un mall.acum vreo doi ani. Nu a fost multumit ca se vedea de e facuta..Mi-a spus ca era sa lovesc un handicapat si ca de ce am plecat de la locul unde era sa-l lovesc ca el era in spatele meu si a filmat totul cu camera de la bord( nu a fost in spatele meu absolut sigur pentru ca remarcasem ca in momentul cu pricina in spatele meu era o marca de masina pe care as vrut sa o cumpar si am fost atent la era).Il intreb pe taximetrist cum cauta handicapatul sa traverseze strada prin masina mea ( nici macar nu era trecere de pietoni) si eu mergeam inainte nu inapoi ca eventual sa-l lovesc cu spatele.Il intreb ai chemat politia si salvarea daca era cazul .Nu mi-a raspuns.Mi-a spus ca il asteapta cetateanul "lovit" la locul respectiv ,ca o sa-i dea telefon sa vada ce a vorbit cu mine. Pai cand ai avut timp asa repede sa faceti schimb de telefoane, ca doar erai in spatele meu .Nici un raspuns. Dar handicapatul era mut, ca daca il loveam tipa ca din gura de sarpe .Mut si taximetristul.Pai daca mi-ai filmat masina si implicit nr. la masina de ai mai fugit dupa mine si nu l-ai dus la spital pe "handicapat".Pai daca erai in spatele meu inseamna ca daca eu am lovit pe cineva tu urma fie sa-l lovesti si tu fie sa-l calci pur si simplu pe. Nu mi-a raspuns, s-a urcat in masina fara nici un alt comentariu si a plecat M-am dus imediat la locul cu pricina sa vad, este lume ,a venit masina politiei , a venit vreo salvare, sa vad daca sunt cei doi, taximetristul si "handicapatul" "lovit" Nici urma de vreunul, disparusera.Am mai patit inca odata o poveste cand un cetatean mi-a facut praf oglinda laterala s-a bagat in fata mea m-a blocat in trafic si si-a chemat ajutoare sa ma ia la "intrebari" .Noroc ca atunci am fost inspirat si am sunat la 112 si m-a scapat politia.Acum nu am mai sunat la 112 , ca sa nu rada de mine , bine domnule deranjezi politia pentru ca cineva ti-a dat cu un bat in masina , putea fi un copil, ( eu personal nu am vazut nici un handicapat) As vrea sa va cer parerea la ce sa ma astept si cum sa procedez in continuare .
Cu respect ,
eugen2011
Va vedeti de viata ca si cum nu s-a intamplat nimic.
Daca incidentul s-a intamplat marti pana acum dadeati declaratii pe la politie.
Povestea este ciudata...

E posibil sa fi fost o tentativa de a va insela si a esuat.
Asa pare din ceea ce descrieti.

Daca ar fi vorba de asa ceva in mod sigur plangere nu se va face.
Sigur a fost o tentativa de a va insela. Acel taximetrist probabil lucreaza impreuna cu alti infractori, isi aleg victima, fac aceasta inscenare de lovitura, iar mai apoi incearca sa intimideze in speranta obtinerii unor foloase. Daca va lasati usor intimidat sigur va ducea la vreun individ care va cerea bani sau ceva in schimbul faptului ca nu raporteaza "accidentul" la politie.

Aveti grija unde si pentru cineva opriti in trafic. In general e bine sa opriti doar la semnalele politistilor pentru ca exista grupuri de infractori care produc intentionat accidente usoare iar mai apoi se dau jos din masina cate 10, la intimidare. In momentul ala mai bine sunati la politie si va continuati drumul pana sunteti in siguranta.
Aveti nr. de inmariculare al taximetristului?
Anuntati politia de acest aspect.
Daca nu doriti, macar lasati nr. de taxi, sa-l avem in vedere...
Este clar ca a fost o tentativa de santaj.