Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ce se raporteaza la AFM referitor la DEEE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ce se raporteaza la AFM referitor la DEEE

Legislatie OM2143/2016:
Referitor la DEEE ce anume se raporteaza la AFM incepand cu 2017: importurile efective sau vanzarile produselor importate din perioada de raportare(de exemplu 01.01 -31.01.2017)?!

Conform legislatiei se raporteaza EEE introduse pe piata. Definitia termenului de introdus pe piata este actiunea de a face disponibil, cu titlu profesional, un produs pentru prima data pe piata natională. Urmeaza o a doua definitie, care in opinia mea creaza confuzia: a face disponibil pe piaţă - orice tip de furnizare a unui produs spre distribuire, consum sau utilizare pe piata natională în cursul unei activitati comerciale, fie în schimbul unei plati, fie gratuit.
Pe aceasta tema au fost numeroase dezbateri. S-a analizat inclusiv legislatia europeana si s-a constatat ca nici acolo lucrurile nu sunt foarte clare. Pana la obtinerea de clarificari oficiale, majoritatea recomanda a se transpune in declaratile catre AFM, i EEE importate/produse si nu cele vandute. Motive: - raportarile catre APM privitoare la acest domeniu (EEE) se fac cu EEE importate/produse si nu cu EEE vandute iar logic ar fi sa fie o corelatie intre raportarile catre cele doua institutii,
- similitudine cu raportarile la ambalaje, anvelope unde se raporteaza ce s-a importat/produs.
- cantitatile importate sunt logic mai mari decat cele vandute, iar daca, sa presupunem, ca raportarea EEE importate/produse a fost gresita, nu exista un prejudiciu de recuperat nu exista cantitati nedeclarate.
multumesc