Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Oficializare casatorie cu un cetatean francez
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Oficializare casatorie cu un cetatean francez

Buna ziua,

Sunt cetatean roman, si doresc sa oficializez casatoria cu un cetatean francez la Paris. De 3 zile tot incerc sa apelez ambasada din Franta, insa apelurile sunt permanent ocupate, iar pe internet gasesc mai multe variante de procedura.
As vrea sa stiu exact, ce documente am nevoie si daca pot obtine toate acestea de la consulatul din Paris.
Detin certificat de nastere de tip nou romanesc plurilingual intocmit, in anul 2005. Daca obtin copie legalizata in limba franceza a certificatului meu de nastere, este suficient?
Certificatul de cutuma il pot obtine de la Paris?
Dar declaratia de celibat?
Si intrebarea cea mai importanta, cat dureaza toate aceste proceduri la Paris? Pentru ca eu voi calatori din Dubai, pentru a rezolva tot in regim de urgenta. De asemenea, tot incerc sa fac programare pentru serviciile consulare, dar nu primesc niciun raspuns din partea lor.

Va multumesc anticipat.
Unde urmeaza sa va depuneti actele? La primaria franceza sau la ambasada romana?