Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Taxe concediu prenatal si postnatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Taxe concediu prenatal si postnatal

Ce taxe plateste angajatorul pentru concediul prenatal si postnatal?
" Concediul de maternitate nu se impoziteaza (art.62 lit.c) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal), se suporta integral din FNUASS.

CAS = pentru indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate suportate de angajator sau din FNUASS, potrivit legii, primite pe perioada in care persoanele fizice care realizeaza venituri din salarii sau asimilate salariilor beneficiaza de concedii medicale si de indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, baza lunara de calcul a contributiei de asigurari sociale este suma reprezentand 35% din castigul salarial mediu brut, corespunzator numarului zilelor lucratoare din concediul medical (art.139 alin.(1) lit.o) din Legea nr.277/2015 privind Codul fiscal).

Indemnizatia de maternitate se suporta din FNUASS prin urmare aceasta nu se cuprinde in baza de calcul a contributiei de asigurari pentru somaj si a contributiei de asigurari sociale de sanatate. "
[ link extern ] /
Angajatorul nu plateste taxe pentru concediul de maternitate, care este suportat din FNUASS si nu intra in fondul de salarii.
Angajatorul are obligatia sa plateasca acest concediu, ulterior avand posibilitatea sa-si recupereze indemnizatia platita de la casa de sanatate.