avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Calcul concediu prenatal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Calcul concediu prenatal

Buna ziua!
In timpul concediului prenatal angajatorul mai plătește cartea de munca?
Sunt angajata cu carte de munca pentru un program de 8 ore pe un salariu minim pe economie. Din cele 8 ore eu îmi plătesc singura 4 ore, astfel încât ca la fiecare salariu mi se opreau 350 lei pentru cartea de munca. De la 1 septembrie am intrat in concediu prenatal și doream sa știu dacă ar trebui sa mi se mai oprească cei 350 lei din medical sau nu. Întreb acest lucru deoarece colegei mele i s-au oprit. Va mulțumesc!
Ultima modificare: Luni, 4 Septembrie 2017
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: emylyc , utilizator 17:41, 4 Septembrie 2017
ce inseamna 350 lei pentru cartea de munca?Nu mai exista carti de munca din 2011
luminita29 a scris:

ce inseamna 350 lei pentru cartea de munca?Nu mai exista carti de munca din 2011
[/quot

Rectific: angajata cu contract de munca pe 8 ore, dintre care eu îmi plătesc 4 ore. Pentru aceste 4 ore mi se opreau 350 lei la salariu.
emylyc a scris:

luminita29 a scris:

ce inseamna 350 lei pentru cartea de munca?Nu mai exista carti de munca din 2011
[/quot

Rectific: angajata cu contract de munca pe 8 ore, dintre care eu îmi plătesc 4 ore. Pentru aceste 4 ore mi se opreau 350 lei la salariu.


Cred ca s-a înțeles exact ce am vrut sa apun. As dori un răspuns la întrebarea mea și nu o analiza pe text. Mulțumesc !
In primul rand, plata contributiilor de catre salariat este nelegala.

art.40 C.,mun.
....
(2) Angajatorului in revin, in principal, urmatoarele obligatii:
....
f) sa plateasca toate contributiile si impozitele aflate in sarcina sa, precum si sa retina si sa vireze contributiile si impozitele datorate de salariati, in conditiile legii;
....

In al doilea rand, pentru indemnizatia de maternitate se retine numai contributia de asigurari sociale.

Concediul de maternitate nu se impoziteaza (art.62 lit.c) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal), se suporta integral din FNUASS.

Indemnizatia de maternitate se suporta din FNUASS prin urmare aceasta nu se cuprinde in baza de calcul a contributiei de asigurari pentru somaj si a contributiei de asigurari sociale de sanatate.
Cornel Vasile a scris:

In primul rand, plata contributiilor de catre salariat este nelegala.

art.40 C.,mun.
....
(2) Angajatorului in revin, in principal, urmatoarele obligatii:
....
f) sa plateasca toate contributiile si impozitele aflate in sarcina sa, precum si sa retina si sa vireze contributiile si impozitele datorate de salariati, in conditiile legii;
....

In al doilea rand, pentru indemnizatia de maternitate se retine numai contributia de asigurari sociale.

Concediul de maternitate nu se impoziteaza (art.62 lit.c) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal), se suporta integral din FNUASS.

Indemnizatia de maternitate se suporta din FNUASS prin urmare aceasta nu se cuprinde in baza de calcul a contributiei de asigurari pentru somaj si a contributiei de asigurari sociale de sanatate.


Mulțumesc pentru răspuns! Știu ca nu este legal ceea ce se întâmpla, insa aceasta este situația in România, din păcate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe concediu prenatal si postnatal lauras25 lauras25 Ce taxe plateste angajatorul pentru concediul prenatal si postnatal? (vezi toată discuția)
Concediu medical - zile acordate, calcul, plata contributii? oanaportar oanaportar Buna ziua ! Va rog frumos sa imi spuneti: 1. - ce inseamna: Ore I.T.M. (FNUASS) ? 2. - ce inseamna: Ore I.T.M. (FS) ? 3. - este corect ca medicul sa ... (vezi toată discuția)
Prenatal, va rog ajutor! oanap1988 oanap1988 Buna ziua! Va rog daca puteti sa ma ajutati cu o informatie, lucrez cu 2 ore pe cartea de munca de 6 luni si sunt insarcinata in 5 luni, pot primi concediu ... (vezi toată discuția)