Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contencios administrativ
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contencios administrativ

Am o întrebare , cine poate formula Intâmpinare împotriva Instituției Prefectului în cazul în care Prefectul solicită în instanța de contencios administrativ anularea unei hotărâri de consiliu ? Cine are calitate procesuală pasivă : UAT prin primar, și /sau poate și secretarul UAT să se apere în instanță
Bună ziua,
Potrivit art. 62 din Legea nr. 215/2001 Primarul reprezintă unitatea administrativ-teritorială în relaţiile cu alte autorităţi publice, cu persoanele fizice sau juridice române ori străine, precum şi în justiţie.
Întâmpinarea o formulează UAT Comuna/Orașul/Municipiul/Județul prin primarul/președintele consiliului județean.
În instanța poate susține apărările pârâtului secretarul comunei/orașului/municipiului cu delegație având în vedere că acesta are studii juridice. Ideal ar fi ca persoana care se prezintă în fața instanței de contencios adm să aibă trecut în fișa postului dreptul de reprezentare sau dispoziția primarului în acest sens.
Multumesc !!!