Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu acomodare copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu acomodare copil

Cererea de concediu poate sa fie depusa in perioada in care copilul a fost incredintat spre adoptie printr-o hotarare judecatoreasca?, adica intr- o perioada de aproximativ 3 luni? Din momentul in care ai depus cererea poti beneficia de un concediu de 1 an sau din aceasta perioada se scade timpul care a trecut de la hotarara judecatoreasca pana la depunerea cererii?
Cererea, cât şi documentele justificative enumerate in lege trebuie depuse şi înregistrate, în maximum zece zile lucrătoare de la data punerii în executare a hotărârii judecătoreşti de încredinţare în vederea adopţiei, la agenţia teritorială pentru plăţi şi inspecţie socială în raza căreia îşi are domiciliul solicitantul.

În situația în care cererea este depusă după acest termen, dar până la împlinirea termenului pentru care a fost dispusă încredinţarea în vederea adopţiei, drepturile se acordă de la data la care este depusă cererea.

Indemnizaţia, precum şi concediul de acomodare se acordă proporţional, în funcţie de numărul zilelor calendaristice rămase de la data la care a fost pusă în executare hotărârea judecătorească privind încredinţarea în vederea adopţiei şi până la împlinirea duratei maxime prevăzute de lege pentru acordarea concediului de acomodare sau, după caz, până la împlinirea termenului pentru care a fost acordat (în cazul în care adoptatorul a solicitat un concediu mai mic de 1 an de zile).

Potrivit legislației în vigoare în materia adopției, concediul de acomodare (reglementat la art.50 alin.1 din Legea nr.273/2004, republicată) poate avea o durată de maximum 1 an, în el
fiind inclusă și perioada de încredințare a copilului în vederea adopției.