Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune/mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune/mostenire

In urma decesului tatalui meu acum mai bine de 3 ani au rezultat urmatoarele:
2 copii, sotie (mama vitrega).
1 apartament, 1 garsoniera, 1 masina, cont bancar (2000 euro) si o mostenire a defunctului care era casatorit la data cand s-a facut succesiunea dupa parinti tatalui meu.

Intrebare:
1)Care sunt drepturile de mostenire ale partilor ( cat i se cuvine fiecaruia)?

2) Daca dupa succesiunea facuta de mama mea vitrega, dupa moartea parintilor ei, care era casatorita cu tatal meu la momentul succesiunii, a rezultat un apartament , trebuie trecut si acesta la masa succesorala a tatalui meu si in acest caz care sint drepturile fiecarei parti (mama vitrega, 2 copii)?

In masa succesorala intra bunurile lui proprii adica ce a mostenit el si partea lui din bunurile comune cu nevasta . Aceasta se imparte intre sotie care mosteneste 1/4 si copii, care impart egal 3/4.
Ce a mostenit femeia e bunul ei propriu, ce sa caute ap in ce mosteniti dupa tata ? Pe ea o mostenesc ai ei.
Buna seara,
1. Bunurile mostenite de tatal dumneavoastra sunt bunuri proprii si mama vitrega va mosteni 1/4 din ele iar copiii lui, cati sunt, impart in parti egale 3/4.
2. Din restul bunurilor:
a. bunuri pe care le-au facut in timpul casatoriei: sotia are 5/8 si copiii impart 3/8.
b. bunuri avute de el dinaintea casatoriei: sotie are 1/4 si copiii impart 3/4.