Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire dupa decesul mamei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire dupa decesul mamei

Buna ziua ! Parintii mei au un teren cu casa cumparat iar impreuna au 2 copii pe mine si fratele meu dar mama mai are 3 copii din alta casatorie(inainte sa se casatoreasca cu tatal meu). Intre timp mama a decedat. Intrebarea este ce drepturi are tatal, ce drepturi avem eu si fratele meu si ce drepturi au fratii vitregi ( doar de mama). Multumesc anticipat!
Andromeda92, utilizator
Buna ziua,
La mostenirea mamei, vor veni in cote egale, sotul supravituitor si copiii acesteia din casatoria actuala si cei din casatoria anterioara.
Buna seara
Bun realizat de cei doi in perioada casatoriei
- sotul supravietuitor 5/8 din INTREG
- copiii (toti 5) impart in parti egale restul de 3/8 revenind cate 3/40 fiecaruia
Bunuri exclusive ale defunctei (realizate inainte de casatoria cu tatal dumneavoastra sau primite de ea mostenire sau donatie)
- sotul supravietuitor 1/4
- copiii, toti 5, imparte 3/4 in parti egale adica 3/20 fiecare.
Multumesc pentru raspuns !
daca au cumparat in timpul casatoriei, doar jumatete din bunuri intra in masa succesorala a mamei si mostenirea ei se imparte astfel : 1/4 mosteneste sotul si 3/4 impart egal toti copiii ei, adica 5.
Cand va veni vb de mostenirea tatalui, numai dvs si fratele il veti mosteni.
gi-jane2, moderator