avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire dupa decesul mamei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire dupa decesul mamei

Buna ziua ! Parintii mei au un teren cu casa cumparat iar impreuna au 2 copii pe mine si fratele meu dar mama mai are 3 copii din alta casatorie(inainte sa se casatoreasca cu tatal meu). Intre timp mama a decedat. Intrebarea este ce drepturi are tatal, ce drepturi avem eu si fratele meu si ce drepturi au fratii vitregi ( doar de mama). Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Miercuri, 1 Ianuarie 2020
Andromeda92, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:01, 2 Ianuarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
La mostenirea mamei, vor veni in cote egale, sotul supravituitor si copiii acesteia din casatoria actuala si cei din casatoria anterioara.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara
Bun realizat de cei doi in perioada casatoriei
- sotul supravietuitor 5/8 din INTREG
- copiii (toti 5) impart in parti egale restul de 3/8 revenind cate 3/40 fiecaruia
Bunuri exclusive ale defunctei (realizate inainte de casatoria cu tatal dumneavoastra sau primite de ea mostenire sau donatie)
- sotul supravietuitor 1/4
- copiii, toti 5, imparte 3/4 in parti egale adica 3/20 fiecare.
Multumesc pentru raspuns !
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca au cumparat in timpul casatoriei, doar jumatete din bunuri intra in masa succesorala a mamei si mostenirea ei se imparte astfel : 1/4 mosteneste sotul si 3/4 impart egal toti copiii ei, adica 5.
Cand va veni vb de mostenirea tatalui, numai dvs si fratele il veti mosteni.
Ultima modificare: Joi, 2 Ianuarie 2020
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune soți Adi. M. P. Adi. M. P. Bună ziua. Care sunt drepturile de succesiune ale intre soți. În cazul nostru : sotul are doi copii din căsătorii anterioare. Deține o casa cumarata pe ... (vezi toată discuția)
Succesiune IONY1972 IONY1972 Buna seara! Mama a decedat acum 7 ani,tatal a decedat de curand.Suntem 2 frati dintre care unul din prima casatorie a tatalui (nu infiat).Mentionez ca nu s-a ... (vezi toată discuția)
Mostenire mama vitrega Claudiu 19 Claudiu 19 Buna seara! Tatăl meu decedat ,mama vitregă nu are niciun copil cu tatăl meu ,in actele de proprietate nu este trecuta .dar îi poartă numele,As vrea să ... (vezi toată discuția)