Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare RCA masina cumparata din strainatate
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare RCA masina cumparata din strainatate

Am si eu o nelamurire pe care o am cu privire la valabilitatea unei polite RCA facute in vederea inmatricularii. Problema mea este urmatoarea:

Am achizitionat o masina din Franta, insa asigurarea RCA a expirat astazi. Sunt programat la RAR si inmatriculari in urmatoarele 3 saptamani. Pentru a putea circula cu masina in aceasta perioada este legal sa circul cu o Asigurare RCA in vederea inmatricularii facuta pe termen de 30 de zile la o companie romaneasca de asigurari? Mie mi se pare ca de asta exista tipul acesta de asigurari, dar un politist de la rutiera mi-a spus ca nu e posibil si ca daca ma opreste vreun politist voi ramane fara carnet. Ma puteti ajuta oare? Un eventual pasaj din legislatie mi-ar fi foarte benefic.

Multumesc anticipat!
Polita rca de care spuneti dv se incheie pt numere rosii,ceea ce nu este cazul dv. Pana nu veti face identificarae RAR nu veti putea incheia o polita rca , in consecinta nici sa circulati cu masina.
Din cate am inteles am nevoie de RCA si pentru obtinerea numerelor provizorii. Cum as putea obtine un RCA pentru numere rosii daca nu se face fara numere rosii? [ link extern ]
vlad.eu, utilizator