Forum Discuţii juridice Executare silită urmarire avalist
Discuție deschisă în Executare silită

urmarire avalist

Buna ziua!Am calitatea de fidejusor intr-un contract de imprumut contractat de un SRL.In contractul de credit, la cap. Garantii, apar eu cu o garantie personala, alaturi de dreptul de gaj general al creditorului asupra patrimoniului debitorului principal si trei bilete la ordin emise de beneficiar si avalizate de reprezentantul societatii.SRL nu a platit si in cateva zile se va ajunge la executare silita.Daca eu platesc, ma pot intoarce impotriva SRL cu o actiune in regres si a avalistului, in bunurile lui personale?Firma nu are nimic, da asociatul unic care e si administrator are bunuri!Va multumesc mult!
CORINA CONSTANTIN, utilizator
Desigur ca va puteti indrepta impotriva debitorului principal pe calea unei actiuni in regres,in vederea recupararii platii facute de dvs. Si ma ieste ceva, insa nu cred atunci cand ati semnat contractul nu ati regasit printre clauze renuntarea la beneficiul de diviziune si la beneficiul de discutiune. Adica , posibilitatea garantului de a cere creditorului ca mai inainte sa urmareasca bunurile debitorului, inainte de a le urmari pe ale sale., sau drept al uneia dintre persoanele care au garantat impreuna ,cofidejusor, o obligatie a altei persoane, de a cere ca actiunea pornita impotriva sa pentru intreaga suma sa fie devizata, astfel incat fiecare dintre garanti sa raspunda numai pentru cota-parte din datoria ce ii revine. De regula si din pacate de cele mai mute ori sunt eleiminate aceste clauze din contractele de credit. Va puteti insa indrepta impotriva debitorului .
Puteti.
Insa, deocamdata nu va grabiti sa platiti. Asteptati deocamdata sa vedeti impotriva cui se indreapta creditorul si abia dupa aceea decideti cum urmeaza sa procedati.
Multumesc mult!Am renuntat la beneficiul de discutiune si diviziune, dupa cum ati spus.Inca o intrebare, va rog:in contractul de credit scrie:trei bilete la ordin avalizate de reprezentantul societatii, ce inseamna asta?In nume propriu?Cum as putea afla daca le-a avalizat in nume propriu?De asemenea, in contractul de fidejusiune pe care l-am semnat eu, apare credit in suma de 5.000 lei+dobanzi, iar in contractul de credit - 10.000 lei.eu raspund doar pt cei 5.000 lei+dobanzi?e posibil ca mie sa imi impute toate dobanzile penalizatoare?stiu ca ar mai avea de dat inapoi cu tot cu dobanzi cam 11.000 lei.Multumesc din nou.
CORINA CONSTANTIN a scris:

in contractul de credit scrie:trei bilete la ordin avalizate de reprezentantul societatii, ce inseamna asta?In nume propriu?

Da. Avalul este o garantie personala.

CORINA CONSTANTIN a scris:

De asemenea, in contractul de fidejusiune pe care l-am semnat eu, apare credit in suma de 5.000 lei+dobanzi, iar in contractul de credit - 10.000 lei.eu raspund doar pt cei 5.000 lei+dobanzi?

Dvs raspundeti numai pentru ceea ce v-ati obligat sa garantati. Deci raspunsul la intrebarea dvs este da.

Iata ce spune Codul civil:

Art. 1654.
Fidejusiunea nu poate întrece datoria debitorului, nici poate fi facuta sub conditii mai oneroase.
Poate fi însa numai pentru o parte a datoriei si sub conditii mai putin grele.

Art. 1656. Fidejusiunea trebuie sa fie expresa si nu se poate întinde peste marginile în care s-a contractat.