Forum Discuţii juridice Executare silită Lamuriri contract fidejusiune
Discuție deschisă în Executare silită

Lamuriri contract fidejusiune

Buna ziua,

Va rog mult, explicati-mi ce inseamna urmatorul paragraf:
Fidejusorul are dreptul de a invoca beneficiul de discuţiune, beneficiul de diviziune si de a promova acţiune în regres împotriva debitorului principal pentru plata sumelor avansate în vederea stingerii obligaţiei principale, pentru cheltuielile efectuate după notificarea debitorului şi pentru dobânzile la sumele plătite creditorului.

Multumesc anticipat!
Inseaman ca ca gcel care gireaza are dreptul de a cere ca mai inti sa fie urnmarit debitorul daca sunt mmai multi giranti sa fie urmariti si acestia si sa poat recupera suma pe care o plateste pentru stingerea datyoriei sau legata de stingerea acestei datorii
Beneficiul de discuţie este dreptul fidejusorului de a cere creditorului sa urmăreasca mai întâi debitorul principal şi numai în situatia în care nu işi va valorifica creanţa din bunurile debitorului, să-l urmăreasca pe el (fidejusorul).

Beneficiul de diviziune este dreptul oricăruia dintre cofidejusori, împotriva cărora s-a început urmărirea, de a pretinde creditorului să-şi dividă creanţa, şi să o reducă proporţional, în funcţie de câţi fidejusiri sunt.

Dreptul de regres este dreptul fidejusorului, ca după ce a plătit creditorului datoria debitorului, să se indrepte asupra acestuia din urmă pentru a-şi recupera tot ce a platit creditorului inclusiv dobânzile.