Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Suspendare activitete versus lichidare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Suspendare activitete versus lichidare

Am un SRL, neplatitor de TVA. Sotia este unicul angajat.
Ea vrea sa trea ca la PFA.
Care este procedura si care ar fi varianta optima si rapida?
Mentionez ca firma nu poate functiona fara minim un angajat, conform reglementarilor in vigoare, raportat la obiectul de activitate.
Ramona Ghiugan a scris:
Puteti solicia dizolvarea voluntara si in acest caz daca asociatii se inteleg cu privire la modul de repartizare a activului societii, nu trebuie sa numiti niciun lichidator.

Societăţile comerciale se pot dizolva acum şi fără lichidator.
Legea 31/1990 a fost din nou modificată în luna aprilie, printre noutăţile importante numărându-se şi posibilitatea dizolvării şi lichidării voluntare a societăţilor comerciale, fără numirea unui lichidator.
Procedura de lucru ar putea fi urmatoarea:

Astfel art. 227 alin. (1), lit. b), d) din legea 31/1990, actualizata la data de 17.04.2009, descrie procedura dizolvării si lichidării voluntare fără numire de lichidator.

Aceasta procedura scuteşte agentul economic de necesitatea apelării la un lichidator autorizat si întocmirea raportului de lichidare de către acesta. De asemenea, această procedură elimină etapa publicării in Monitorul Oficial a bilanţului de lichidare şi a raportului de lichidare.

Procedura simplificată presupune parcurgerea a 3 etape:

Etapa I
1.Cerere de depunere şi menţionare acte (original);
2.Hotărârea adunării generale a asociaţilor/acţionarilor privind dizolvarea voluntara fără numire de lichidator.
3.Dacă este cazul: împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să îndeplinească formalităţile legale (original).
4.Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
taxă judiciară de timbru, în original;
timbre judiciare;
taxa de registru;
tariful de publicare în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.
La etapa a II-a se ajunge după trecerea termenului de 30 zile de la data publicării hotărârii AGA în Monitorul Oficial.

Etapa a II-a
1.Cerere de înregistrare (original);
2.Dovada publicării în Monitorul Oficial a Hotărârii Adunării Generale şi trecerea termenului de 30 de zile timp in care creditorii societăţii pot efectua opoziţie la dizolvare.
3.Declaraţie pe propria răspundere dată de agentul economic nu are datorii şi ultima balanţă pe zero.
4.Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
taxa judiciară de timbru, în original;
timbre judiciare;
taxa de registru;
dacă este cazul, tariful de publicare în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.

Etapa a-III-a
1.Cerere de radiere (original);
2.Certificatul de înregistrare şi anexa/anexele la acesta (originale);
3.În cazul SA şi SCA se va depune, după caz, şi: registrele SA şi SCA.
4.Dacă este cazul: împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să îndeplinească formalităţile legale (original).
5.Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
taxa judiciară de timbru, în original;
timbre judiciare;
taxa de registru;
tariful de publicare în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.
Copiile de pe actele doveditoare vor fi certificate pentru conformitate cu originalele, sub semnătură, cu menţionarea în clar a numelui, de către persoanele care, potrivit legii, pot întocmi şi semna cererea.

Cu stima,
Profesionist in Insolventa Eugen Marcov
etape astea de unde le-ati preluat ca nu reiese de nicaieri din LSC si normele de tinere a registrului comertului. Potrivit art. 233 al. 1 dizolvarea este urmata de lichidare in conditiile stipulate de lege.
Art. 227 lit b si d nu descrie modul de dizolvare ci cazurile in care o societate comerciala se dizolva.
Sunt de parere ca daca dizolvarea se face fara lichidare se va face in conformitate cu prevederile art. 235.
Am si eu o nelamurire, este obligatoriu balanta pe zero? Eu am o societate, care ar trebui lichidata. N-are activitate de ani de zile, numai pierderi(mai ales acum cu impozitul minim) si din aceasta cauza, are si datorii fata de asociati. Aceste sume nu le pot lichida. Dar daca ele raman nu mai am cum sa am balanta pe 0.astfel nu inteleg care ar fi procedura pentru a porni lichidarea. Alte datorii fata de terti nu are(nici stat,nici furnizori), numai fata de asociat. As fi curioasa care e procedura in acest caz.Ca n-as vrea sa ma apuc de lichidare, si sa ma trezes cu surprize pe parcurs.Stiam ca trebuie bilant de lichidare, dar nici asta n-are cum sa fie pe 0, numai in pierdere.Deci cum se procedeaza?
Care sunt vantajele unei intreprindreri individuale fata de un SRL neplatitor de TVA sau fat de PFA?

Daca vreu sa reiau activitatea in "vremuri mai bune" care este procedura de suspendare temporara a activitatii?
Care este termenul minim si maxim de suspendare?
Lichidare si infiintare PFA. Suspendarea se face pe maxim 3 ani.