Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie invaliditate (trecere din grad II in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie invaliditate (trecere din grad II in grad I)

Buna ziua,

In anul 2011 matusa mea avea 44 ani si a fost incadrata pentru pensie invaliditate grad II avand stagiul de cotizare 17 ani 11 luni 20 zile (tumoare pe creier).
In urma unor alte operatii (3 la numar), a ramas paralizata si nu se mai poate hrani (se hraneste prin gastrostom). Are grad de handicap grav, cu certificat fara revizuire.
La revizuirea dosarului medical pentru pensia de invaliditate din oct 2016 a fost trecuta, in baza tuturor documentelor prezentate, la grad I. La acest moment pensia pe care o avea era in valoare de 612 lei.
Am dus la Casa de Pensii Prahova documentele pentru revizuire dosar (trecerea de la grad I la grad II) si s-a facut calculatia: 389 lei (in luna nov primind pensia minima de 400 lei). Am crezut ca este o greseala si am depus o adresa la Casa de Pensii. Raspunsul l-am primit abia acum (dupa mai bine de 4 luni#-o) si ni se comunica ca dosarul este ok, calculatia facandu-se cu legislatia in vigoare.X-(
Cum se face acest calcul? (in 2011 avea un punctaj total de 21,91092 si un punctaj mediu anual de 0,62603 iar in 2016 un punctaj total de 12,54564 si un puntaj mediu anual de 0,43357)
Este posibila o asemenea scadere? Acesti 5 ani de pensie de invaliditate de grad II nu se pun nicaieri?
Multumesc mult.
buna seara , trecerea dintr-un grad in altul nu inseamna ca sunte-ti caz nou , cea ce inteleg eu ca vi sa intamplat, din acest motiv nu ati mai primit stagiu potential , de aici si scaderea pensiei dupa parerea mea pensia dumneavoastra trebuia sa creasca si ar trebui sa contestati decizia daca mai este in termen si na fost facuta pana acuma , apoi mergeti si cereti o explicatie la casa de pensi si sa va comunice articolul din lege care specifica ca schimbarea de grad inseamna ca esti catalogat caz nou , multa sanatate