avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Finantare pensiune/hotel
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Finantare pensiune/hotel

Recent am construit o pensiune in bucovina. Are 22 de camere pe 5 nivele si am reusit s-o semi finisez cu mari sacrificii. Problema e ca acum am ramas fara bani si nu reusesc sa o termin. Mai am nevoie de fonduri pentru ceva finisaje ( exterioare, gradina, etc), mobila si demararea afacerii (promovare, facturi, salarii pana incepe sa fie profitabila). Mentionez ca pensiunea se afla in localitate, nu in mediu rural deci nu ma incadrez la fondurile acordate prin PNDR.

Stie cineva ce altfel de fonduri as mai putea accesa ? Si unde ma pot documenta ?
Multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 19:16, 20 Septembrie 2009
grandanat a scris:
Recent am construit o pensiune in bucovina. Problema e ca acum am ramas fara bani si nu reusesc sa o termin. Mai am nevoie de fonduri pentru ceva finisaje, mobila si demararea afacerii. Mentionez ca pensiunea se afla in localitate, nu in mediu rural deci nu ma incadrez la fondurile acordate prin PNDR.
Stie cineva ce altfel de fonduri as mai putea accesa ? Si unde ma pot documenta ?

Buna ziua,

Programele la care puteti aplica, in derulare in 2009, sunt:

Programul Operaţional Regional- Ministerul Dezvoltării Regionale şi Locuinţei; axa dedicată turismului este
Axa prioritară nr. 5 - Dezvoltarea durabilă şi promovarea turismului:
5.2. Crearea, dezvoltarea, modernizarea infrastructurii de turism pentru valorificarea resurselor naturale şi creşterea calităţii serviciilor turistice
5.3. Promovarea potenţialului turistic şi crearea infrastructurii necesare, în scopul creşterii atractivităţii României ca destinaţie turistică.

Programul Operaţional Sectorial Creşterea Competitivităţii Economice -
Ministerul Economiei;
Programul Operaţional Sectorial Mediu - Ministerul Mediului;
Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane - Ministerul
Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale;
Programul Naţional pentru Dezvoltare Rurală - Ministerul Agriculturii şi
Dezvoltării Rurale;

Cu stima,
Ultima modificare: Duminică, 20 Septembrie 2009
legalmgm, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fonduri societate cu profil publicitar si turistic ONEA21 ONEA21 Se pot obtine fonduri europene pentru o societate cu profil publicitar si turistic? Daca da pe ce masura trebuie sa aplici si ce conditii sunt? (vezi toată discuția)
Documentatie fonduri pentru o firma de turism popescu georgeta popescu georgeta Buna ziua, Va rog sa ma indrumati cum sa procedez daca vreau sa obtin ceva fonduri europene pentru a putea continua dezvoltarea unei afaceri de familie ... (vezi toată discuția)
Am por a publicat spre consultare g.s. pentru dmi 5.2, regiunile s-v si centru Daniela Bolog Daniela Bolog 19 iulie 2012 Autoritatea de management pentru Programul Operational Regional a lansat spre consultare publica Ghidul Solicitantului pentru DMI 5.2 ... (vezi toată discuția)