Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concedii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concedii

În cazul în care un concediu este stabilit conform proceudrilor codului muncii, se poate respinge de către angajator în momentul în care acesta realizează că într-un moment anume este un volum prea mare de lucru?
In general, nu se poate refuza acordarea CO in perioada programata.

Insa, "angajatorul poate rechema salariatul din concediul de odihnă în caz de forţă majoră sau pentru interese urgente care impun prezenţa salariatului la locul de muncă. În acest caz angajatorul are obligaţia de a suporta toate cheltuielile salariatului şi ale familiei sale, necesare în vederea revenirii la locul de muncă, precum şi eventualele prejudicii suferite de acesta ca urmare a întreruperii concediului de odihnă". (art.151 alin.2 C.mun.)