Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna ziua, am si eu o intrebare va rog frumos, intretinem o batranica care este vaduva , nu are copii, are un frate si o sora care stau in orase diferite si mi-a lasat prin testament universal tot mie. Poate fi atacat testamentul de catre fratii dumneaiei dupa deces. Mentionez ca stam cu doamna in casa ei, noi mergem cu ea la spital, noi o ingrijim.Multumesc

~ Conținut șters la cerere ~
Buna seara,
Teoretic nu se poate intampla nimic dar .... e de preferat sa incheiati un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere si cu respectarea prevederilor art 30 din Legea 17/2000 sau cu prezentarea la notar a unui Certificat medico legal din care sa rezulte ca doamna este in deplinatatea facultatilor mentale la momentul incheierii acelui act!
Buna seara, vroiam sa va mai spun ca la intocmirea testamentului doamna care l-a intocmit a intrebat notarul public daca fratii ei vor putea ataca testamentul, acesta a spus ca nu nefiind mostenitori rezervatari. Va multumesc
Multumesc frumos
În principiu orice act poate fi atacat. Cred ca era indicat sa va facă mai degrabă vanzare cumpărare cu clauza de întreținere.