avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 294 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Elementele constitutive salariu vs. adeverinta de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Elementele constitutive salariu vs. adeverinta de vechime

Buna ziua, in legatura cu elementele constitutive ale salariului am urmatoarele intrebari:
- sporurile permanente (de ex. spor permanent de weekend) se transmite in Revisal, se trece pe adeverinta de vechime?
- sporurile variabile si nepermanente (de ex. bonus brut lunar in functie de realizarea indicatorilor de performanta) NU se trece se transmite in Revisal, NU se trece pe adeverinta de vechime? chiar daca ele apar in declaratia 112?
Va rog sa imi spuneti ce articole din lege prevad aceste reglementari.
Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 21:44, 6 Aprilie 2017
HG 500/2011
...
(2) Registrul privat se completează în ordinea încheierii contractelor individuale de muncă şi cuprinde următoarele elemente:
....
l) salariul de bază lunar brut şi sporurile, astfel cum sunt prevăzute în contractul individual de muncă;
.....

Asadar, legea nu distinge intre sporuri cu caracter permanent sau nepermanent care se inregistreaza in REVISAL. Astfel, toate sporurile mentionate in c.i.m. se inregistreaza in REVISAL.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordare spor suma fixa Radu Aura Radu Aura In situatia in care unui salariat se acorda lunar pentru exercitarea unor sarcini suplimentare, pentru o perioada de 6 luni, un spor la salariul de baza(suma ... (vezi toată discuția)
Spor de weekend se opereaza in revisal anonim2014 anonim2014 buna ziua. Speta concreta. Am avut control de itm, si ma obliga sa inchei act aditional la fiecare angajat pt sporurlie de weekend. precizez faptul ca ... (vezi toată discuția)
Care regimul pentru sporuri , bonusuri, altele decat cele cu caracter permanent? cris2279 cris2279 Buna ziua, Am inteles ca sporurile cu caracter permanent se trec in Revisal: dar pentru cele care nu sunt permanente , de exemplu bonusuri (in functie de ... (vezi toată discuția)