Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Elementele constitutive salariu vs. adeverinta de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Elementele constitutive salariu vs. adeverinta de vechime

Buna ziua, in legatura cu elementele constitutive ale salariului am urmatoarele intrebari:
- sporurile permanente (de ex. spor permanent de weekend) se transmite in Revisal, se trece pe adeverinta de vechime?
- sporurile variabile si nepermanente (de ex. bonus brut lunar in functie de realizarea indicatorilor de performanta) NU se trece se transmite in Revisal, NU se trece pe adeverinta de vechime? chiar daca ele apar in declaratia 112?
Va rog sa imi spuneti ce articole din lege prevad aceste reglementari.
Multumesc frumos!
HG 500/2011
(2) Registrul privat se completează în ordinea încheierii contractelor individuale de muncă şi cuprinde următoarele elemente:
....
l) salariul de bază lunar brut şi sporurile, astfel cum sunt prevăzute în contractul individual de muncă;
.....

Asadar, legea nu distinge intre sporuri cu caracter permanent sau nepermanent care se inregistreaza in REVISAL. Astfel, toate sporurile mentionate in c.i.m. se inregistreaza in REVISAL.