Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor de weekend se opereaza in revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor de weekend se opereaza in revisal

buna ziua. Speta concreta. Am avut control de itm, si ma obliga sa inchei act aditional la fiecare angajat pt sporurlie de weekend. precizez faptul ca angajatii nu lucreaza in fiecare weekend. trebuie in mod obligatoriu sa fact acte aditionale si sa le inregistrez in revisal, chiar daca sp de weekend nu este permanent?
Potrivit art.3 alin.2 lit.g din HG 500/2011 , in revisal se completeaza salariul de bază lunar brut şi sporurile, astfel cum sunt prevăzute în contractul individual de muncă.

Astfel, in luna in care salariatul beneficiaza de sporul de wek-end se va inregistra in revisal cuantumul acestuia.
in actul aditional astfel trebuie specificat faptul ca sporul de weekend nu este un spor permanent, ci se da numai cf pontajul pe luna in cauza?
In REVISAL se introduc toate sporurile care se acorda in baza c.i.m. , indiferent de caracterul acestora , permanent sau nepermanent.

Sporurile se inregistreaza in REVISAL in situatia in care sunt acordate efectiv .

Vedeti si aceste discutii
www.avocatnet.ro/content/for...