Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere

Buna seara. Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat. Prietena mea cea mai buna a fost sunata de la firma la care lucreaza ca de maine nu va mai lucra, fara nici o explicatie, fara sa fi facut ceva gresit si nici nu i s a dat preavizul de 20 de zile care este precizat in contract. Ea ar dori sa primeasca macar banii pe acele 20 de zile. Cum as putea sa o ajut.
Ps:firma nu este tocmai serioasa din mai multe puncte de vedere.
Multumesc anticipat!
1. Are dreptul sa dispuna concedierea fara preaviz ,dar numai in situatia in care s-a aplicat cea mai drastica sanctiune prevazuta de legislatia muncii : desfacerea disciplinara a c.i.m.

Acest lucru este posibil numai dupa o cercetare disciplinara prealabila a salariatului respectiv

Angajatorul are obligatia să respecte prevederile legale privind cercetarea disciplinară prealabilă, anterior aplicării oricărei sancţiuni disciplinare, cu excepţia avertismentului scris care se poate aplica fara a se efectua in prealabil cercetarea disciplinara.

2. Daca vorbim despre o "concediere verbala".

Concedierea verbala este nelegală, atit timp cit nu s-au respectat dispoziţiile din Co­dul muncii, care prevede cazurile limitativ enumerate cînd cel care angajează poate desface contractul de muncă încheiat pe o durată nedeterminată/determinata, însă cu respectarea formelor prevăzute în Co­dul Muncii, conform căruia -in anumite situatii - decizia de desfacere a contractului trebuie să fie comu­nicată în scris angajatului.

3. Prietena dvs sa solicite angajatorului sa i se comunice deciza de incetare a c.i.m.. Dupa primirea acesteia o poate contesta in instanta de judecata.