Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obligatiile angajatorului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obligatiile angajatorului

Buna seara ...vreau sa va intreb daca angajatorul are obligatia de a asigura angajatilor apa potabila de baut..Este vorba despre o institutie patronata cu vreo 60 de angajati in care angajatorul nu vrea sa ofere apa chiar a punctat faptul ,,ca nu sunt obligat sa va aduc apa,,.Daca exista un cod sau articol in codul muncii in care se specifica faptul ca nu este obligat sa ofere apa angajatilor sau viceversa va rog sa-mi comunicati..Astept raspuns multumesc frumos
Nu exista niciun text delege care sa prevada ceea ce doriti dvs., insa angajatorul are obligatia sa asigure securitatea si sanatatea salariatilor in toate aspectele legate de munca.
Ordonanta de urgenta nr. 99/2000

Angajatorii sunt obligaţi ca în zilele caniculare să ia măsuri de protecţie a lucrătorilor, printre acestea fiind asigurarea a cel puţin doi litri de apă pentru fiecare persoană.

Prevederea nu se aplica in cazul angajatilor care isi desfasoara activitatea la umbra.
OUG 99/2000 se aplica numai in anumite situatii , iar utilizatorul nu a mentionat ca este vorba despre zile caniculare.