avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Exista legi care prevad anularea datoriilor dupa o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Exista legi care prevad anularea datoriilor dupa o anumita perioada ?

As vrea sa stiu daca datoriile fata de asociatia de proprietari se anuleaza dupa o anumita perioada ? (de exemplu 5 ani)

Sau daca acestea pot continua la infinit, si prin urmare acumuleaza si penalitati procentuale tot pana la infinit ?
As vrea sa stiu daca datoriile fata de asociatia de proprietari se anuleaza dupa o anumita perioada ? (de exemplu 5 ani)


NU

Sau daca acestea pot continua la infinit, si prin urmare acumuleaza si penalitati procentuale tot pana la infinit ?


DA

As vrea sa stiu daca datoriile fata de asociatia de proprietari se anuleaza dupa o anumita perioada ? (de exemplu 5 ani)


Exista un termen de prescriptie de 3 ani . Dupa trecerea acestuia, asociatia nu va mai poate actiona in judecata pentru a-si recupera sumele datorate .
Si care ar fi baza legala ?
Nici chiar daca a fost notificat de catre asociatie ?
Codul civil
Art. 2517 - Termenul general de 3 ani

Termenul prescripţiei este de 3 ani, dacă legea nu prevede un alt termen.
Daniel4x4 a scris:



Nici chiar daca a fost notificat de catre asociatie ?

Conform practicii,in cazul asociatiilor de proprietari,numai instanta de judecata poate dispune hotarare prin care sa dipuna interventia termenului de prescriere drept executare debite
In cazul in care creditorul-in termen legal a incheiat acte si actiuni cu scopul recuperarii debitului,se considera ca la momentul incheierii actelor termenul de prescriptie se intrerupe si se reia un nou termen
Conform dispozitii in vigoare penalitatile nu pot depasi valoarea sumei de baza la care au fost aplicate

Alte discuții în legătură

Asociatie de proprietari DimitriP DimitriP Bună seara, Ca să prezint pe scurt problema stă cam așa: -asociație de proprietari cu președinte, comitet executiv, administrator, cenzor, ... (vezi toată discuția)
Datorii intretinere geogeorge geogeorge buna ziua, am datorie la intretinere de prin 2009 la care s-au adaugat penalitati si acum as dori sa platesc.exista vreo posibilitate (fara sa chem in ... (vezi toată discuția)
Penalități întreținere cico2cico cico2cico În urma cu aproximativ 10 ani am fost înregistrat cu penalități de 160 lei în condițiile în care suma restanta era de aproximativ 200 lei. ... (vezi toată discuția)